Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tenisti ynë Dimitër Kuzmanov ka shënuar fitore në Wimbledon

Dimitër Kuzmanov
Foto: tennis.bg

Raketa e dytë bullgare në tenis për meshkuj Dimitër Kuzmanov shënoi fitoren e parë në kualifikueset e Wimbledon. Ai mundi në Londër pjesëmarrësin me Wild card, britanikun Charles Broome, me 6:3. Kështu, ai arriti të fitojë 16 pikë për renditjen botërore, ku ndodhet në vendin rekord të 175-të, si dhe 22.356 euro nga fondi i çmimeve i Wimbledon.

Kundërshtari i radhës i bullgarit është numri 118 në botë - Pedro Cachin nga Argjentina.

Më shumë nga rubrika

Sukses dhe disfatë dramatike për skuadrat bullgare të futbollit në Evropë

Skuadra e futbollit CSKA fitoi 2:0 si mysafir në St. Patrick's në Dublin dhe vazhdon në turneun e Konferencës së Ligës. Për herë të parë një skuadër bullgare mposhti një kundërshtar në Evropë pasi humbi në shtëpi. Një javë më parë në Sofje,..

botuar më 22-08-12 10.00.PD

Më 27 gusht fillon turi i çiklizmit në Bullgari

Turi i 69-të i çiklizmit në Bullgari do të mbahet në fund të gushtit, njoftoi Federata Bullgare e Çiklizmit. Prologu është më 27 gusht në Sofje me një gjatësi prej 1 km rreth tempullit-monument “Shën Aleksandër Nevski”, kur do të prezantohen..

botuar më 22-08-12 6.05.PD
Nino Simeonov

Dy medalje argjendi për kadetët bullgarë nga kampionati evropian i peshëngritjes

Në ditën e dytë të Kampionatit Evropian të Peshëngritjes të Kadetëve në qytetin polak Rashin, Bullgaria ka tashmë dy medalje argjendi. Në kategorinë 55 kg për 15-vjeçarët Nino Simeonov u bë nënkampion. Dje, në ditën e parë të kampionatit, Martin Stanev..

botuar më 22-08-11 6.57.MD