Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni i Jashtëm miratoi projektin e “Bullgarisë Demokratike” për çështjen e Maqedonisë së Veriut

Foto: BGNES

Pas një seance katër orëshe, Komisioni i Jashtëm Parlamentar miratoi projektin e "Bullgarisë Demokratike" në lidhje me Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe hodhi poshtë propozimet e DPS dhe GERB-SDS. Në projekt është shkruar se Parlamenti e ngarkon qeverinë që të miratojë propozimin e Presidencës Franceze të BE-së për heqjen e vetos për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE. Megjithatë, ekziston një kusht - dokumenti të specifikohet, kështu qe të jetë në mbrojtje të interesit tonë kombëtar. Ditën e premte projekti duhet të diskutohet në seancë plenare.


Më shumë nga rubrika

National Geographic prezanton Bullgarinë në projektin e saj “Evropa nga lart”

Në projektin televiziv “Evropa nga lart” të National Geographic, i cili do të ketë premierën në shtator të vitit 2022, përfaqësohen gjashtë shtete, mes të cilëve edhe Bullgaria. Përveç vendit tonë, janë të përfaqësuar edhe Serbia, Rumania,..

botuar më 22-08-09 6.05.PD

Parashikimi i motit për 9 gushtin

E marta do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira, por vetëm në vendet veriperëndimore do të ketë reshje shiu. Temperaturat maksimale do të jenë prej 31 deri në 36°, në Sofje rreth 31°. Përgjatë Detit të Zi moti do të jetë me..

botuar më 22-08-08 8.20.MD

Me pjesëmarrjen e Forcave Ajrore të 5 shteteve filloi stërvitja “Nepërka Trake”

Ekuipazhe të Forcave Ajrore Bullgare filluan trajnimin e përbashkët të fluturimit “Nepërka Trake – 2022”, në të cilin marrin pjesë edhe forca dhe mjete të forcave ajrore të Greqisë, Kanadasë, Rumanisë dhe SHBA-së në Evropë. Deri më 19 gusht do të..

botuar më 22-08-08 7.26.MD