Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një film dokumentar për primën e operës Rajna Kabaivanska dhe shkollën e saj në Sofje

Foto: Facebook /@Raina.Kabaivanska.school

Dokumentari i ri La Scuola Kabaivanska ("Shkolla e Kabaivanskës") i kushtohet këngëtares së operës me famë botërore Rajna Kabaivanska. Pas premierës në Sofje më 24 maj, tani filmi do të ketë një prezantim dhe në Romë, në të cilin do të jetë e pranishme personalisht vet ylli i operës. Ngjarja është një pjesë nga Festivali i Kinemasë Bullgare, i cili po zhvillohet për herë të 15 në kryeqytetin italian me iniciativë të Institutit Kulturor Bullgar atje.

Filmi është një tregim në vetën e parë nga vet Kabaivanska -një nga zërat më të mirë të sopranos të gjysmës së dytë të shekullit të njëzetë. Me përshtypjet e tyre përfshihen dhe nxënës të saj, po kështu emër të njohur nga skenat botërore të operës.

Tregimi dokumentar i është kushtuar 20 vjetorit të Klasës së Mjeshtërisë, të cilën Rajna Kabaivanska e drejton në Sofje pranë Universitetit të Ri Bullgar. Filmi do të prezantohet më 26 qershor në Shtëpinë e kinemasë në zemër të Villa Borghese në Romë. Regjisor është Najo Ticin, kurse skenarist-Petër Barballov.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Nataniela VasilevaMë shumë nga rubrika

Një ekspozitë qeramike nga Republika Çeke po viziton Burgasin

Ekspozita e stilistit të famshëm çek të porcelanit dhe qeramikës Roman Shedina mbetet pjesë e programit kulturor të Qendrës Çeke në Bullgari. Pas vizitës në Sofje, ajo mund të shihet në Burgas deri në fund të gushtit. Ekspozita është pjesë e..

botuar më 22-08-06 11.15.PD

Ndalesat e transportit publik në Sofje shkëlqejnë me pamje nga vende të ndryshme

11 stacione të transportit publik në Sofje morën një pamje të re. Ato janë pjesë e nismës "Arti për Diplomacinë" (“Art4Diplomacy”) të Petja Ilievës, e cila i shndërroi konstruksionet e tyre në një hapësirë ekspozite me imazhe arkitekturore të..

botuar më 22-08-05 7.15.PD

Strauss nën yjet e Bullgarisë me Orkestrën e Pallatit të Vjenës Schönbrunn

“Gala Strauss” me Orkestrën e Schönbrunn të Vjenës do t'u ofrojë bullgarëve dhe mysafirëve të vendit tonë një rrugëtim muzikor nëpër kohërat e dinastisë Strauss dhe trashëgiminë e saj. Orkestra po përgatitet për një turne në Bullgari, i cili do të..

botuar më 22-08-02 4.47.MD