Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një prototip i satelitit të parë bullgar në Tokë do të ekspozohet së shpejti në qytetin Stara Zagora

Foto: infoz.bg

Për gati 41 vjet, sateliti i parë bullgar fluturon në orbitën e Tokës. Në atë kohë, "Intercosmos Bulgaria-1300" ishte modeli më i fundit i teknologjisë në anijen kozmike, thonë ekspertët. Ata rikujtojnë se gjithmonë kur krijohen aparate kozmike, bëhen tre ekzemplare. Aktualisht prototipi i satelitit bullgar po restaurohet në qytetin Stara Zagora, duke u vendosur elemente prej  paneleve transparente. Pasi të rikthehet në formën e tij origjinale, modeli do të shfaqet për t’u parë. Në mesin e të gjithë instalimit do të ketë pamje të një pjese prej planetit Tokë, që do të ndriçojë në ngjyra reale, thonë restauruesit. Po ju rikujtojmë se sateliti i parë artificial bullgar u lëshua në orbitën hapësinore më 7 gusht 1981. Shkaku është 1300 vjetori nga themelimi i shtetit bullgar.

Aparati Intercosmos studion ndërveprimin mes Diellit dhe Tokës për dy vjet, pastaj ndalon dhënia e të dhënave. Gjatë pranverës së vitit 2016 u bë e qartë se, sateliti është aktiv dhe pritet të vazhdojë të fluturojë akoma 520 vjet.

Bullgaria është shteti i gjashtë në botë i cili ka dërguar kozmonaut të vet në Kozmosin e hapur dhe i treti, i cili ka krijuar ushqime kozmike.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Profetesha Vanga besonte se viti 2022 është një pikë kthese për njerëzimin, kujtojnë ithtarët e saj

Çdo vit në prag të 11 gushtit – ditës së vdekjes së profetes së njohur bullgare Gjysha Vanga, e cila u largua nga kjo botë në vitin 1996, qindra pelegrinë i drejtohen shtëpisë dhe varrit të saj. Shumë nga njerëzit që i janë mirënjohës profetes..

botuar më 22-08-07 11.25.PD

Shpërfytyrimi i Krishtit - festa më e nderuar e krishtere

Më 6 gusht Kisha Ortodokse Bullgare kremton një nga festat më të ndritshme – Shpërfytyrimi (Metamorfoza) e Krishtit. Në këtë ditë shënohet një ngjarje e rëndësishme ungjillore, që konfirmon origjinën hyjnore të Zotit Jezu Krisht. Festa u..

botuar më 22-08-06 8.20.PD

119 vjet nga Epopeja e Ilindenit

Më 2 gusht mbushen 119 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Ilindenit . Ajo ishte rezultat i reagimit të ashpër nga ana e popullit bullgar ndaj vendimit të Fuqive të Mëdha (Britania e Madhe, Austro-Hungaria, Rusia, Franca, Gjermania, Italia) që..

botuar më 22-08-02 11.35.PD