Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Eko-shtegu i Vazovit- një ofertë tërheqëse për fundjavën

Eko-shtegu i Vazovit është një rrugë e përshtatshme verore për të gjithë adhuruesit e maleve dhe pamjeve të lë pa frymë. Ndodhet rreth 50 km larg Sofjes në Grykën e Iskërit. Shtegu të çon edhe në ujëvarën Skaklja - një nga kuriozitetet më të bukura natyrore në rajon.


Foto: Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Kisha e fundosur e fshatit Zapalnja

Kisha "Shën Joan Rillski" është ndërtuar nga mjeshtrit e Trjavnës në fund të shekullit të 19-të në ish-fshatin Zapalnja. Në vitin 1965, fshati u zhyt në ujë për shkak të digës së sapondërtuar Zhrebçevo. Banorët e saj u urdhëruan të shembnin..

botuar më 22-08-10 7.59.PD

Përsëri për një tubim në Koprivshtica

Koprivshtica mbledh admirues të traditave bullgare nga e gjithë bota në edicionin e XII të Tubimit Kombëtar të Krijimtarisë Popullore (5-7 gusht). Foto: Veneta Nikollova, Allbena Bezovska

botuar më 22-08-05 3.55.MD

Antikiteti i vonë në një ekspozitë të re në Muzeun Historik Kombëtar

Në muzeun më të madh historik në vend, është krijuar një hapësirë e re ekspozite, kushtuar Antikitetit të Vonë - një kohë e ndryshimeve të rëndësishme politike, ekonomike dhe fetare në trojet e sotme bullgare. Atëherë ka filluar edhe zhvendosja e..

botuar më 22-07-06 1.11.MD