Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas opozitës, pushtetarët duan të blejnë deputetët e tyre

Bojko Borisov
Foto: BGNES

Disa deputetë duhet të vendosin se kujt do t'i jenë besnikë - partisë dhe liderit të tyre, apo Bullgarisë, tha kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov me rastin e përpjekjeve për formimin e qeverisë së re me mandatin e "Po e vazhdojmë ndryshimin". “Ky është shansi për të mos hyrë në krizë politike”, tha Petkov.

Lideri i partisë opozitare GERB, Bojko Borisov, akuzoi pushtetarët për formim joparimor të qeverisë së re. Ai komentoi se në parlament po blihet deputetë për të siguruar minimumin prej 121 deputetësh për të mbështetur një kabinet me kryeministër Asen Vasilev.

Edhe partia “Vëzrazhdane” deklaroi se Petkov ka premtuar se do të “kompensojë” deputetët e tyre nëse e mbështesin qeverinë e re.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Me një deklaratë kundër korrupsionit, PP-DB kërkojnë mbështetje për formimin e kabinetit

"Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) publikoi "deklaratën e saj për daljen nga kriza politike në Bullgari". Koalicioni kërkoi mbështetjen e 160 deputetëve në parlament për deklaratën për të pranuar mandatin e dytë për të formuar..

botuar më 24-07-16 9.27.PD

Vazhdon shuarja e zjarreve në vend, pika kritike është Stara Zagora

Perimetri prej 12 km i zjarrit të madh në veri të qytetit Stara Zagora të bullgarisë Jugore u rrethua, njoftoi guvernatori i rajonit Metodi Markov. Aktualisht janë gjashtë shpërthime. Në mesditë pritet një përqendrim i pajisjeve dhe në shuarje..

botuar më 24-07-16 9.08.PD

Ekspozita “Fake (f)or Real” paraqet fakte interesante për falsifikimet më të mëdha në histori

Shtëpia e Historisë Evropiane - Brukseli viziton Muzeun Kombëtar Etnografik me ekspozitën udhëtuese "E vërteta apo gënjeshtra? Një histori e mashtrimeve dhe falsifikimeve”. Ekspozita do të qëndrojë në Sofje nga 16 korriku deri më 20 tetor, njoftojnë..

botuar më 24-07-16 6.30.PD