Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zgjedhjet e parakohshme – skenari i mundshëm për daljen nga kriza politike

Mbështetja e deputetëve të pavarur nuk garanton arritjen e synimeve të përcaktuara

Kirill Petkov dhe Asen Vasilev pas raundit të radhës të negociatave të dielën. Të paktën tani për tani, një qeveri e ardhshme me mandat të "Po e vazhdojmë ndryshimin" nuk mbledh shumicën e mjaftueshme në Parlament.
Foto: BGNES

Që të premten, menjëherë pasi kandidati për kryeministër i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev mori mandatin nga Presidenti, partia filloi negociatat për formimin e qeverisë së re në përbërjen aktuale të Legjislaturës së 47 të Kuvendit Popullor. Pas takimeve me Partinë Socialiste Bullgare (BSP), “Bullgarinë Demokratike” dhe deputetët e pavarur është e qartë se tani për tani qeveria merr 116 vota, të cilat janë të pamjaftueshme për t'u konstituuar dhe për të filluar punën. Bisedimet mes “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe përfaqësuesve të tjerë vazhdojnë deri të premten, kur partia duhet ta kthejë mandatin e Presidentit. Dje në postimin e tij në rrjetin social, lideri i “Ka një popull të tillë” (ITN) Sllavi Trifonov përsëri akuzoi partnerët e tij të deritanishëm të koalicionit se po përpiqen të bindin të gjithë deputetët e partisë së tij që të mbështesin një qeveri të formuar nga Asen Vasilev.

Emill Sokollov

“Ajo që shkroi dje Sllavi Trifonov duket sikur ai është përballur me një fakt të kryer, domethënë bisedat e zhvilluara me deputetët e ITN-së duket se kanë qenë produktive për “Po e vazhdojmë ndryshimin”, thekson analisti politik Emill Sokollov në një intervistë për BNR. – Duket se mbështetja për qeverinë “Vasilev” do të vijë pikërisht prej andej, pasi nuk mund të mohohet kolapsi në parti që po e shohim”.

Nga ana e tij, politologu Antoni Gëllëbov është shumë më i rezervuar sa i përket dhënies së mbështetjes së nevojshme për kabinetin "Vasilev".

Antoni Gëllëbov

“Nuk mund të jem optimist për rezultatin e këtyre negociatave, por nuk ka dyshim se do të bëhen përpjekje”. Arritja e synimeve të përcaktuara nuk mund të garantohet, qoftë edhe në një afat të shkurtër, nga mbështetja e deputetëve të pavarur. Nuk mendoj se me marrëdhëniet aktuale mes grupeve parlamentare është e mundur të formohet i ashtuquajturi koalicioni euroatlantik. Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) deklaruan se do të përpiqen për të formuar një koalicion të tillë, por pas zhvillimit të zgjedhjeve të reja. Më duket se qëndrimi i GERB-it nuk është shumë i ndryshëm, ndaj i konsideroj shumë të mundshme zgjedhjet e parakohshme”.

Tezën e zgjedhjeve të parakohshme e mbron edhe politologja Milena Stefanova. Sipas fjalëve të saj:

Milena Stefanova

“Me gjithë euforinë e parë pas formimit të koalicionit të katërfishtë në fund të vitit të kaluar, mandati gjashtëmujor i qeverisjes tregoi se ata nuk i kanë mësuar mësimet e qeverisjes së një shteti modern demokratik. Prandaj, shpërbërja e tij është logjike dhe numri i pamjaftueshëm i deputetëve të tre partive të tjera nuk nënkupton formimin e suksesshëm të një kabineti të ri.”

Përpilues: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: BGNES, arkiv


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një marrëveshje me Kishën Serbe mund të rrëzojë qeverinë në Mal të Zi Disa parti në parlamentin malazez, të udhëhequr nga Partia Demokratike e Socialistëve e presidentit Milo Gjukanoviç, kërkuan një votë mosbesimi ndaj qeverisë së..

botuar më 22-08-05 2.13.MD
Putin dhe Erdogan, Soçi 2021

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë takohen në Soçi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të bëhet sot lideri i parë i NATO-së që viziton Presidentin rus Vlladimir Putin pas fillimit të luftës në Ukrainë, njoftoi BTA. Të dy liderët pritet të diskutojnë një gamë të gjerë temash, duke..

botuar më 22-08-05 9.29.PD

Politika dhe furnizimet me gaz - dy të panjohura të mëdha

Gushti në Bullgari po fillon në mënyrë të nxehtë, politikisht dhe ekonomikisht. Që në ditën e parë të muajit, të gjithë sytë u drejtuan te Presidenti, i cili lëshoi dy dekrete për shpërbërjen e Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor dhe për..

rinovuar më 22-08-01 3.31.MD