Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjykata hoqi ndalimin e ambientalistëve për nxjerrjen e gazit në Dobriç

Foto: BGNES

Gjykata e Lartë Administrative konfirmoi vendimin e Gjykatës Administrative - Varna nga janari i këtij viti, i cili rrëzoi refuzimin e Inspektoratit Rajonal për Mjedisin dhe Ujërat për të eksploruar dhe për të nxjerrë gaz natyror në territorin e rajonit të qytetit Dobriçit.

Dobriç ndodhet në rajonin e Dobruxhës, i njohur si “Hambari i Bullgarisë”. Në një referendum lokal (në komunën e qytetit Gjeneral Toshevo) në vitin 2017, gati 97 për qind e atyre që votuan ishin kundër nxjerrjes së gazit natyror në rajon. Më shumë se 52 për qind e banorëve vendas morën pjesë në këtë referendum. Referendumi u parapri nga protesta masive kundër nxjerrjes së gazit aty.


Më shumë nga rubrika

Një organizatë joqeveritare kërkoi garanci se nuk do të negocijohet me “Gazprom”

Shoqata civile BOEC dorëzoi Ministrisë së Energjetikës një kërkesë që Ministri në detyrë i Energjetikës Rosen Hristov të garantojë se nuk do të negociojë me “Gazprom” për furnizim me gaz. Sipas Georgi Georgiev nga shoqata, nuk ka garanci se edhe..

botuar më 22-08-12 7.36.MD

Nuk është ende e qartë në se do të negocijojmë me “Gazprom”

Rinovimi i mundshëm i negociatave me “Gazprom”-in do të varet nga vlerësimet që janë duke u përgatitur për momentin, njoftoi ushtruesi i detyrës së Ministrit të Energjetikës Rosen Hristov. “Nëse do të blejmë gaz nga “Gazprom” do të varet nëse të gjitha..

botuar më 22-08-12 6.47.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me vranësira. Deri në mesditë mbi Bullgarinë Perëndimore, në orët e pasdites dhe në pjesën tjetër të vendit do të ketë reshje shiu, vende-vende intensive. Temperaturat maksimale do të jenë prej 24 deri në 29°, në Sofje rreth..

botuar më 22-08-12 5.50.MD