Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një dokumentar ukrainas fitoi Rodopi Film Fest

Foto: rife.bg

Filmi ukrainas "Terikoni" i regjisorit Taras Tomenko fitoi çmimin për filmin më të mirë ndërkombëtar me metrazh të plotë dhe çmimin special "Një vështrim i veçantë" në Festivalin për filma dokumentarë Rodopi Film Fest.

Ne pamë shumë ushtarë - azerbajxhanas, armenë, arabë, hebrenj, sirianë, ukrainas, ushtarë që këndonin, ushtarë të fjetur. “Terikoni” na dha pikërisht atë shkëndijën e shpresës që kishim nevojë dhe për këtë shkak filmi fitoi çmimin e madh në festivalin në Smoljan”, tha anëtari i jurisë ndërkombëtare, shkrimtari gjerman Vladimir Kaminer.

Çmimi për filmin më të mirë ndërkombëtar dokumentar me metrazh të mesëm e fituan regjisorët francezë Maxime Faure dhe Adam Pugliese për filmin “Ishullorët”.

Më shumë nga rubrika

Në festivalin “Trëndafili i Artë” shfaqen filmat më të fundit bullgarë

Festivali i 40-të i Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” mbahet nga 23 deri më 29 shtator në qytetin bregdetar Varna. Programi përfshin 14 filma artistikë me metrazh të gjatë dhe 5 filma me metrazh të shkurtër nga krijues bullgarë dhe..

botuar më 22-09-23 8.15.PD

Petër Stanimirov – piktori bullgar që rikrijoi makthet e Stephen King

Ai është i njohur për breza të tërë bullgarësh me komiken e tij në revistat “Dëga” (Ylber) dhe “Çuden Svjat” (Bota e mrekullueshme). Ai vizaton pllakate për filma dhe karikatura, ilustron qindra libra për fëmijë dhe të rritur në të gjitha..

botuar më 22-09-21 2.24.MD
Diana Çausheva

Diana Çausheva fitoi konkursin “Koncertino Praga”

14-vjeçarja Diana Çausheva është fituesja e madhe e konkursit “Koncertino Praga”. BNR është producent i incizimeve të violinistes së re bullgare për konkursin. Konkursi është për muzikantë deri në 18 vjeç dhe organizohet çdo vit nga Radio Çeke në..

botuar më 22-09-20 1.51.MD