Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lufta në Ukrainë dhe çmimet e gazit - vijat ndarëse për bullgarët

Genoveva Petrova
Foto: alpharesearch.bg

"Lufta në Ukrainë dhe çmimet e gazit ndikojnë fuqishëm në qëndrimet e opinionit publik. Mund të shihet polarizim i fortë dhe radikalizim i opinioneve." Këtë e bëri të ditur sociologia Genoveva Petrova nga "Alfa Research" për BNR, duke u bazuar në anketat e agjencisë sociologjike të muajve të fundit. Sipas saj, opozita në shoqërinë bullgare është pothuajse e barabartë mes orientimit pro-evropian të Bullgarisë dhe mbështetjes për linjën e Kremlinit. Pozicionet pro-Kremlinit janë të zëna nga votuesit e majtë (BSP), ata më radikalët (Vëzrazhdane) dhe qytetarët që e konsiderojnë veten patriotë. Më shumë votues centrist dhe të djathtë mbrojnë qëndrimin se Bullgaria nuk duhet të devijojë në asnjë mënyrë nga orientimi pro-euroatlantik, qoftë edhe me çmimin e disa pasojave të pafavorshme /Po e vazhdojmë ndryshimin, Bullgaria Demokratike, GERB/.

Më shumë nga rubrika

Një fëmijë bullgar u bë kampion bote në llogaritjen e shpejtë mendore

Kampioni i ri botëror në matematikën e shpejtësisë mendore për fëmijë deri në 12 vjeç është Kallojan Geshev. Ai është nxënës nga Sofja. Në kampionatin botëror të zhvilluar në qytetin Bilefeld të Gjermanisë, djali arriti 2217 pikë të pabesueshme, me..

botuar më 22-10-04 3.28.MD

Bashkatdhetarët jashtë vendit raportojnë probleme lidhur me teknologjinë e procesit zgjedhor

Autoritetet bullgare arritën të organizojnë në mënyrë adekuate procesin zgjedhor, por ka ende disa deficite që duhen korrigjuar - sipas raportit të një misioni të vëzhguesve ndërkombëtarë të zgjedhjeve në vendin tonë nga Asambleja Parlamentare e..

botuar më 22-10-04 1.19.MD

Në Ohër do të ketë një klub kulturor bullgar dhe në Bllagoevgrad një klub kulturor maqedonas

Presidenti i Maqedonisë, Stevo Pendarovski, tha se nuk ka ndërmend të diskutojë me Bullgarinë dhe kolegun e tij Rumen Radev çështje të historisë dhe të së kaluarës. Përpara televizionit “Telma” ai deklaroi se me Bullgarinë do të bisedojë për tema..

botuar më 22-10-04 10.50.PD