Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Opera e Sofjes po e viziton Plovdivin me repertorin e saj më të fundit

Foto: operasofia.bg

Opera dhe Baleti i Sofjes është mysafire në skenën e Teatrit Antik në Plovdiv me shfaqje emblematike nga tre zhanre. Fillimi është më 6 dhe 7 gusht me një nga muzikalët më të njohur nga skenat botërore - "MAMMA MIA" /me muzikë dhe tekst të anëtarëve të grupit pop ABBA Benny Andersson dhe Björn Ulvaeus. Drejtori i Operës së Sofjes dhe regjisori i shfaqjes Akademiku Pllamen Kartallov premton se jo vetëm publiku ynë, por edhe publiku i huaj do ta ndjejë ndryshe rikrijimin teatror të këngëve të njohura nga repertori i grupit.

Një tjetër shfaqje spektakolare, e re në repertorin e Operës së Sofjes, është baleti "Një mijë e një net" me muzikën e kompozitorit azerbajxhanas Fikret Amirov. Premiera në skenën e Teatrit Antik në Plovdiv është më 16 gusht, menjëherë pas turneut të balerinëve tanë kryesorë Marta Petkova dhe Ceco Ivanov në "Teatrin Mariinski" në Shën Petersburg. Sipas akademikut Pllamen Kartallov, publiku në Plovdiv do të ketë mundësinë të shohë një xhevahir të vërtetë baleti që shkëlqen me ekzotizmin e tij oriental dhe do të lërë pa frymë edhe shikuesin më kërkues.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Trendafillka

Këngë dhe ritme bullgare nga New Orleans

New Orleans është i njohur për komunitetin e tij shumëngjyrësh kulturor, kuzhinën e tij tradicionale dhe mbi të gjitha, trashëgiminë e tij të jashtëzakonshme muzikore. Në kryeqytetin botëror të xhazit, pothuajse të gjithë luajnë në një instrument,..

botuar më 22-09-24 12.45.MD

Takimi vjetor i Rrjetit Evropian të Xhazit mbahet në Sofje

Festivalet më të mëdha të xhazit në Evropë e zgjodhën Sofjen për të mbajtur takimin e tyre. Konferenca Evropiane e Xhazit mbahet në Sofje nga 22 deri më 25 shtator. Kjo është veprimtaria e parë e këtij lloji në Evropën Juglindore. Aksenti i..

botuar më 22-09-24 9.25.PD
Снимка: Facebook/arrowmusicofficial2020

New York – ëndrra e Trios Arrow

Arrow është një trio e përbërë nga muzikantë shumë të rinj, të diplomuar në Shkollën Kombëtare të Muzikës “Ljubomir Pipkov”. Valeria Vasilenko - vokaliste në grup, është një pianiste, vajza e mësuesve dhe ekzekutuesve të famshëm, e cila megjithatë..

botuar më 22-09-20 1.15.MD