Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 9 gushtin

Mbetet e ngrohtë, ka paralajmërime për valë të rrezikshme përgjatë Detit të Zi

Foto: arkiv

E marta do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira, por vetëm në vendet veriperëndimore do të ketë reshje shiu. Temperaturat maksimale do të jenë prej 31 deri në 36°, në Sofje rreth 31°.

Përgjatë Detit të Zi moti do të jetë me diell por me erë. Ka kod paralajmërues të verdhë për erë mesatare deri të fortë verilindore dhe dallgëzim të rrezikshëm deri në 3-4 ballë. Temperaturat maksimale do të jenë 28-32°, temperatura e ujit të detit 26-27°.

Në zonat malore moti do të mbajë kryesisht me diell. Në disa vende pasdreke do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë 24°, në 2000 m deri në 16°.

Të mërkurën dhe të enjten do të ftohet me 3-4°. Pas mesditës do të ketë reshje shiu në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore, ka të ngjarë edhe për breshër.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 5 tetorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 5 deri në 10°, në Sofje rreth 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara të larta dhe me erë mesatare veriore. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 16 deri në 21°, në..

botuar më 22-10-04 8.35.MD

Presidenti i dorëzoi çmimet “John Atanasov” për vitin 2022

Presidenti Rumen Radev ua ndau nderimet laureatëve të iniciativës presidenciale “Çmimi John Atanasov” për vitin 2022. Boris Bankov nga Universiteti Ekonomik i Varnës është fituesi i çmimit këtë vit. Çmimi është për një produkt IT që lufton plagjiaturën..

botuar më 22-10-04 8.02.MD
Godina e MPJ-së

Punonjësit e Ministrisë së Jashtme po përgatiten për grevë

Ministria e Punëve të Jashtme është duke u përgatitur për aksion greve, dhe arsyeja është niveli jashtëzakonisht i ulët i pagave në sistemin e MPJ-së, raporton BGNES. Punonjësit e Ministrisë së Jashtme sqarojnë se organizimi i aksioneve të grevës është..

botuar më 22-10-04 7.19.MD