Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Brendshme nis punën kundër sulmeve të hakerëve rreth zgjedhjeve

Foto: BGNES

Ministria e Brendshme do të nxjerrë sot udhëzime për administratën shtetërore dhe drejtuesve të departamenteve se si të mbrojnë sistemet e tyre nga sulmet e hakerëve. Qëllimi është që ato të parandalohen në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 tetorit. Këtë e bëri të ditur në një konferencë Ministri i Punëve të Brendshme nga qeveria e përkohshme, Ivan Demerxhiev. Ai deklaroi se nuk janë nxjerrë mësime nga rasti i sulmit kibernetik në shkallë të gjerë kundër “Postës Bullgare” nga prilli i këtij viti dhe nuk janë ndërmarrë veprimet e nevojshme në këtë drejtim. Demerxhiev shtoi se Ministria e Punëve të Brendshme ka gjithashtu shumë përgjegjësi rreth presionit të migrantëve, i cili po rritet çdo ditë. Për të siguruar rregull rreth zgjedhjeve, oficerët e Ministrisë së Punëve të Brendshme do të tërhiqen nga kufiri dhe në vend të tyre do të dërgohen njerëz nga Ministria e Mbrojtjes.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 4 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në Sofje rreth 7°. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, ndërsa në vende të izoluara do të ketë vetëm reshje të dobëta shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15..

botuar më 22-10-03 8.35.MD

Gallup: Një e katërta e votuesve kanë vendosur në minutën e fundit për kë të votojnë

Në këto zgjedhje dolën për të votuar më pak të rinj, krahasuar me zgjedhjet e nëntorit 2021, gjë që uli votën për “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Një e katërta vendosi se për kë do të votonin në minutën e fundit dhe ata që votuan me "Nuk mbështes..

botuar më 22-10-03 7.53.MD
Nina Suomalainen

Vëzhguesit ndërkombëtarë: Zgjedhjet ishin të qeta, ka problem me votën e blerë

Dita e zgjedhjeve në Bullgari u organizua sipas rregullave dhe kaloi në mënyrë paqësore, konkluduan vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve parlamentare në vendin tonë të 2 tetorit. Autoriteteve u rekomandohet të bëjnë më shumë për të eliminuar blerjen e..

botuar më 22-10-03 7.11.MD