Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

9 veta kanë vdekur me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, treguesit e pandemisë janë në rënie

Foto: arkiv

1636 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Numri i rasteve ka rënë me 682 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 68.4% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 21.5% e 7596 testeve të kryera kanë qenë pozitive, tregon portali coronavirus.bg.

Rastet aktive janë ulur me 926 në 24 989 veta. 173 të infektuar janë shtruar në spitale. 131 prej tyre ose 76% nuk janë të vaksinuar. Numri i të shtruarve është ulur me 20 në 1064 veta. Janë 48 të infektuar në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit vdiqën 9 persona me Covid të konfirmuar. 8 nga të vdekurit nuk ishin imunizuar. Janë shëruar 2553 veta. Të martën janë bërë 2933 vaksina.

Свързани подкасти:

Më shumë nga rubrika

Ministri Millkov

Ministri i Jashtëm: Kërkesa për anëtarësim të përshpejtuar të Ukrainës në NATO është një nismë e rrezikshme

Ministri i Punëve të Jashtme nga qeveria teknike, Nikollaj Millkov, e cilësoi si një nismë të rrezikshme dhe "pak paraprake" deklaratën me të cilën liderët e 9 vendeve nga Evropa Qendrore dhe Lindore mbështesin pranimin e përshpejtuar të Ukrainës..

botuar më 22-10-05 4.38.MD
Kostadin Kostadinov

Partia “Vëzrazhdane” kërkon mandatin e tretë për formimin e qeverisë

Partia “Vëzrazhdane” nuk do të marrë pjesë në grupin e kontaktit të propozuar nga lideri i GERB-it, Bojko Borisov, tha lideri i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov. Ai shtoi se është i gatshëm të përpiqet të formojë një qeveri me mandatin e tretë..

botuar më 22-10-05 3.13.MD

Kardiologët bullgarë shpëtuan një foshnjë 32 ditëshe me stent në aortë

Një ekip në Spitalin Kombëtar të Kardiologjisë vendosi një stent në aortën e një foshnjeje 32-ditore me një keqformim të lindur të zemrës. Kështu ka bërë të ditur prof.Ana Kaneva, shefe e Klinikës së Kardiologjisë së Fëmijëve në spital. Djali ka..

botuar më 22-10-05 2.26.MD