Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gazsjellësi drejt Greqisë do të vihet në punë testuese në fund të gushtit

Foto: EPA/BGNES

Të gjitha punimet kryesore të ndërtimit për lidhjen e gazit midis Bullgarisë dhe Greqisë përmes Komotinit kanë përfunduar. Nga mesi i qershorit objektet përgjatë tubit prej 182 kilometrash janë mbushur dhe testuar me sukses me gaz natyror nën presion. Mbikëqyrja e ndërtimit konstatoi se gazsjellësi, 7 nyjat e vinçit, 2 stacionet matëse të gazit dhe qendra dispeçer janë teknikisht të shëndosha. Kompania bullgaro-greke ICGB, e cila është investitor dhe operator i ardhshëm i interkonektorit, në një deklaratë ka hedhur poshtë pohimet se objekti është i papërfunduar.

ICGB i ka dorëzuar ministrisë regjionale një plan me dy faza për të përfunduar aktivitetet ekzistuese. Deri në fund të gushtit, ndërlidhësi mund të funksionojë në modalitetin e testimit, tha ICGB.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria është ndër liderët në eksportin e lulediellit, vajit dhe bionaftës

Bullgaria është ndër liderët botërorë në eksportet e lulediellit dhe zë vendin e dytë për vitin 2021 me shitje për mbi 730 milionë dollarë, sipas një analize të Dhomës së Tregtisë Bullgare. Tregjet kryesore janë Gjermania dhe Turqia. Vendi është..

botuar më 22-09-25 11.35.PD
Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

botuar më 22-09-24 6.15.PD

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

botuar më 22-09-23 7.52.MD