Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidentja Jotova e cilësoi si gabim mbështetjen për ish-kryeministrin

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: Diana Cankova

Ish-kryeministrit dhe zëvendëskryeministrit Kirill Petkov dhe Asen Vasilev iu dha një shans i madh, si të rinj me pretendime për arsim serioz, ide të reja dhe një pikëpamje të re. “Presidenti ka vetëm një “faj” – që ua dha këtë mundësi. Shumë shpejt ata u kthyen kundër presidentit”, tha nënpresidentja Ilijana Jotova për BNT. Ka hidhërim pas qeverisjes së koalicionit të fundit. Akuzat mes palëve kanë lënë përshtypjen e një beteje parash mesa palave të ndryshme. Kjo "i bën njerëzit të mos votojnë," tha Jotova. Ajo shtoi se pret që fushata zgjedhore të ketë një erë shumë të rëndë gazi, por qeveria e përkohshme duhet të bëj çmos që të mos ketë njerëz në të ftohtë dhe kompani të falimentuara.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria është ndër liderët në eksportin e lulediellit, vajit dhe bionaftës

Bullgaria është ndër liderët botërorë në eksportet e lulediellit dhe zë vendin e dytë për vitin 2021 me shitje për mbi 730 milionë dollarë, sipas një analize të Dhomës së Tregtisë Bullgare. Tregjet kryesore janë Gjermania dhe Turqia. Vendi është..

botuar më 22-09-25 11.35.PD
Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

botuar më 22-09-24 6.15.PD

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

botuar më 22-09-23 7.52.MD