Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aksident i rëndë në autostradën "Trakia" me një autobus serb

| rinovuar më 22-08-15 1.34.MD
Foto: Lidija Deliradeva/Facebook

Një autobus me regjistrim serb është rrotulluar në kilometrin 216 të autostradës "Trakia" (A-1) në drejtim të Sofjes pak pas orës 20:00 të ditës së diel më 14 gusht. Në autobus udhëtonin 49 persona - fëmijë dhe të rritur. Fëmijët janë pjesë e një grupi folklorik, pjesëmarrës në një festival në vendpushimin "Sllënçev Brjag".

Askush nuk ka vdekur, ndërsa të plagosurit janë dërguar në spitalin e Stara Zagorës. Në gjendje më të rëndë është vetëm një i moshuar, njoftoi MPB. Po zbardhen arsyet e ngjarjes. Versioni tani për tani është ose gabim i shoferit, ose mosfunksionim teknik i autobusit për shkak të derdhjes së karburantit dhe vajit të motorit në rrugë. Për shkak të kompleksitetit të çështjes, ajo mbetet për t'u hetuar nga Shërbimi Hetimor Kombëtar.Shoferi i autobusit është ndaluar dhe ka nisur procedim paraprak.

Në vendin e aksidentit mbrëmë kanë mbërritur kryeprokurori Ivan Geshev dhe zëvendësi i tij Borisllav Sarafov, drejtor i Shërbimit Hetimor Kombëtar.

Ministri i Shëndetësisë nga qeveria e përkohshme Dr. Asen Mexhidiev, u tha gazetarëve sot se 14 persona - dy të rritur dhe 12 fëmijë - janë aktualisht në spitalin në Stara Zagora. Dy nga fëmijët janë në gjendje më të rëndë dhe janë transferuar në spitalin “Pirogov” për trajtim eventual kirurgjik. Të moshuarit janë mirë deri tani. Njëri, të cilit iu desh të amputohej njëri gjymtyrë, është në gjendje të qëndrueshme.

Pritet që ambulancat të transportojnë fëmijët dhe të rriturit që janë në gjendje të mirë në kufi, ku do të merren nga autoritetet serbe.

Ministri Mexhidiev falënderoi të gjithë mjekët për ndihmën e shpejtë dhe adekuate që u kanë ofruar të lënduarve, si dhe të gjithë qytetarët që kanë ndihmuar në çfarëdo mënyre në vendin e aksidentit. Së bashku me Ministrin bullgar, pranë të plagosurve në spital erdhi edhe Ministri serb i Shëndetësisë Zlatibor Lonçar, i cili falënderoi homologun bullgar për mbështetjen e dhënë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shtatorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 15°, në Detin e Zi pak më të larta, në Sofje rreth 11°. Do të mbajë mot kryesisht me diell deri në mesditë. Pas mesditës do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por vetëm në..

botuar më 22-09-27 8.25.MD

Një rrufe vrau tre persona në Sofje

Tre persona kanë humbur jetën nga një rrufe në Sofje, ndërsa një person është transportuar në spitalin e urgjencës “Pirogov”. Në stuhinë që goditi kryeqytetin, dy pemë janë rrëzuar dhe disa nënkalime në qendër të qytetit janë përmbytur. Katër..

botuar më 22-09-27 7.31.MD

Mbi një e katërta prej trafikut të internetit është me qëllim të keq

Një total prej 26% e të gjithë trafikut të internetit në vendin tonë është trafik me qëllim të keq bot i krijuar nga programet, raporton BTA duke cituar të dhëna nga Ministria e Qeverisjes Elektronike. Sipas tyre, 80% e të gjitha incidenteve të..

botuar më 22-09-27 6.35.MD