Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gati 24% e mostrave të Covid-19 janë pozitive

Foto: BGNES

Rastet e reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 355. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 23,72% e 1496 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive.Janë 1036 të shtruar në spital, nga të cilët 55 janë në repartin e terapisë intensive.Janë 14 të ardhur të rinj në spitale dhe dy persona kanë vdekur. 215 janë shëruar në 24 orët e fundit.Në harkun e shënuar kohor janë imunizuar 45 veta. Tashmë në vendin tonë janë 2 066 828 persona me cikël të përfunduar vaksinimi. Me doza përforcuese janë 848 561 veta dhe me imunizimin e katërt 53 383.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shtatorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 15°, në Detin e Zi pak më të larta, në Sofje rreth 11°. Do të mbajë mot kryesisht me diell deri në mesditë. Pas mesditës do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por vetëm në..

botuar më 22-09-27 8.25.MD

Një rrufe vrau tre persona në Sofje

Tre persona kanë humbur jetën nga një rrufe në Sofje, ndërsa një person është transportuar në spitalin e urgjencës “Pirogov”. Në stuhinë që goditi kryeqytetin, dy pemë janë rrëzuar dhe disa nënkalime në qendër të qytetit janë përmbytur. Katër..

botuar më 22-09-27 7.31.MD

Mbi një e katërta prej trafikut të internetit është me qëllim të keq

Një total prej 26% e të gjithë trafikut të internetit në vendin tonë është trafik me qëllim të keq bot i krijuar nga programet, raporton BTA duke cituar të dhëna nga Ministria e Qeverisjes Elektronike. Sipas tyre, 80% e të gjitha incidenteve të..

botuar më 22-09-27 6.35.MD