Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 16 gushtin

Na pret mot me diell me reshje të shkurtra shiu

Foto: EPA/BGNES

Gjatë natës, vranësirat do të zvogëlohen deri në kthjellime, kryesisht në pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Më 16 gusht do të mbajë mot kryesisht me diell. Rreth dhe pas mesditës do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 29° dhe 34°, në Sofje rreth 29°.

Mbi Detin e Zi, nesër, më 16 gusht, do të mbajë mot kryesisht me diell, por pasdite do të ketë vranësira, në shumë vende me reshje dhe bubullima. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Temperaturat maksimale do të jenë 29°-32°. Temperatura e ujit të detit është rreth 26°. Eksitimi i detit do të jetë 1-2 ballë.

Në zonat malore do të mbajë mot kryesisht me diell. Pas mesditës do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë shtrëngata të shkurtra. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare veriperëndimore. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 22°, në 2000 metra - rreth 17°.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria është ndër liderët në eksportin e lulediellit, vajit dhe bionaftës

Bullgaria është ndër liderët botërorë në eksportet e lulediellit dhe zë vendin e dytë për vitin 2021 me shitje për mbi 730 milionë dollarë, sipas një analize të Dhomës së Tregtisë Bullgare. Tregjet kryesore janë Gjermania dhe Turqia. Vendi është..

botuar më 22-09-25 11.35.PD
Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

botuar më 22-09-24 6.15.PD

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

botuar më 22-09-23 7.52.MD