Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nderon kujtimin e mjekëve që kanë vdekur duke shpëtuar jetë njerëzore

Foto: BGNES

Më 15 gusht, bullgarët përkulen para vetëflijimit të të gjithë mjekëve, infermierëve, vullnetarëve dhe qytetarëve që vdiqën duke shpëtuar jetë njerëzish. Data u shpall Dita e Shpëtimit dhe si shenjë respekti për kujtimin e Dr. Stefan Çerkezovit, i cili më 15 gusht 1963 shpëtoi 47 pasagjerë nga një autobus i djegur dhe më vonë vdiq nga djegiet e veta të rënda. Sot, pikërisht në orën 12, sirenat e ambulancave të spitalit thërritën me sinjalin e tyre alarmues për të nderuar ata që vdiqën duke shpëtuar jetë njerëzish në kohë paqeje. Qindra bullgarë nderuan sakrificën e tyre me një minutë heshtje.

Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Një qeveri me GERB-SDS do të ishte e vështirë, por jo e pamundur

Në lidhje me dorëzimin e ardhshëm të mandatit të parë ekspolorues forcës së parë politike në Kuvendin Popullor, GERB-SDS, nënkryetari i GERB-it, Tomisllav Donçev, bëri të ditur se partia e tij me siguri do të paraqesë një projekt-kabinet në Kuvendin..

botuar më 22-12-02 6.13.MD
Rafineria

Propozojnë që “Llukojll Neftohim” të vihet nën kontrollin e shtetit

Po shqyrtohet mundësia e kalimit të rafinerisë “Llukjll Neftohim Burgas” nën kontrollin e shtetit. Propozimi është i lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe vjen pasi u bë e ditur se qeveria italiane mori përsipër menaxhimin e rafinerisë së..

botuar më 22-12-02 5.48.MD

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë 24 orëve në vijim do të mbajë mot kryesisht i vranët. Gjatë natës do të jetë pothuajse e qetë dhe në shumë vende do të krijohet mjegull, ndërsa në disa zona të Bullgarisë Juglindore do të ketë ende reshje të dobëta shiu. Gjatë ditës moti..

botuar më 22-12-02 5.45.MD