Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 17 gushtin

Rritje e lehtë e temperaturave, në disa vende me reshje afatshkurtra shiu

Foto: BGNES

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët dhe i qetë.

Më 17 gusht, do të mbajë mot kryesisht me diell. Rreth dhe pas mesditës do të zhvillohen vranësira në zonat malore dhe lindore të vendit, por vetëm në vende të izoluara do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Në Rrafshin e Danubit do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat do të rriten pak më shumë dhe maksimalet do të lëvizin ndërmjet 31° dhe 36°, në Sofje - 30°-31°.

Në bregdetin e Detit të Zi do të mbajë mot me diell me rritje të përkohshme të vranësirave, më të theksuara kryesisht pas mesditës, ku vende-vende do të ketë reshje shiu për një kohë të shkurtër, ka mundësi edhe për bubullima. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi veriperëndimor. Temperatura maksimale do të jetë 29°-32°, kurse ajo e ujit të detit 25°-27°. Eksitimi i detit do të jetë 1 ballë.

Në zonat malore do të mbajë mot kryesisht me diell. Rreth dhe pas mesditës do të ketë vranësira mbi rajonin Rilla-Rodope dhe vranësira shiu, në disa vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 25°, në 2000 metra - rreth 18°.

Më shumë nga rubrika

DPS është forca e parë politike e votës bullgare jashtë vendit

Me 80.91 për qind të protokolleve të përpunuara të komisioneve zgjedhore sektoriale të bullgarëve që votuan jashtë vendit, në vend të parë është partia “Lëvizja për të drejta dhe liri” (DPS) me 35.15 për qind të votave. “Po e vazhdojmë ndryshimin”..

botuar më 22-10-03 7.39.PD

Me 99.03 për qind të protokolleve të përpunuara, GERB-SDS është forca e parë politike

7 parti dhe koalicione pritet të formojnë Legjislaturën e re të 48-të të Kuvendit Popullor të Bullgarisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 2 tetorit. Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të datës 03.10.2022 , ora 07:00..

rinovuar më 22-10-03 7.28.PD

Parashikimi i motit për 3 tetorin

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i kthjellët, por pas mesnate vranësirat në veri të Bullgarisë do të fillojnë të shtohen. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 22-10-03 1.35.PD