Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vëllazëria Botërore e Bardhë po përgatitet për vallen panevritmia në Liqenet e Rillës

Foto: arkiv

Vëllazëria Botërore e Bardhë filloi pastrimin në zonën e Shtatë Liqeneve të Rillës, ku që nga fillimi i gushtit është ndërtuar kampi për ndjekësit e mësuesit shpirtëror Petër Dënov, ose Beinsa Duno.

Kështu përgatitet vëllazëria për vallen panevritmia, e cila e harmonizon shpirtin me botën përreth dhe zbatohet çdo vit që nga viti 1929 në mëngjesin e 19 gushtit në të ashtuquajturën “Kodra e Lutjes” pranë shtëpisë malore "Shtatë Liqenet", raportoi korrespondenti i BNR në Kjustendill Kirill Falin. Menaxhmenti i Parkut Kombëtar të Rillës e ka paralajmëruar Shkollën Shpirtërore, e cila feston 100 vjetorin e themelimit, që numri i tendave të mos kalojë 60 me maksimum 200 vizitorë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 4 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në Sofje rreth 7°. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, ndërsa në vende të izoluara do të ketë vetëm reshje të dobëta shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15..

botuar më 22-10-03 8.35.MD

Gallup: Një e katërta e votuesve kanë vendosur në minutën e fundit për kë të votojnë

Në këto zgjedhje dolën për të votuar më pak të rinj, krahasuar me zgjedhjet e nëntorit 2021, gjë që uli votën për “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Një e katërta vendosi se për kë do të votonin në minutën e fundit dhe ata që votuan me "Nuk mbështes..

botuar më 22-10-03 7.53.MD
Nina Suomalainen

Vëzhguesit ndërkombëtarë: Zgjedhjet ishin të qeta, ka problem me votën e blerë

Dita e zgjedhjeve në Bullgari u organizua sipas rregullave dhe kaloi në mënyrë paqësore, konkluduan vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve parlamentare në vendin tonë të 2 tetorit. Autoriteteve u rekomandohet të bëjnë më shumë për të eliminuar blerjen e..

botuar më 22-10-03 7.11.MD