Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Produktiviteti i uzinës sonë më të madhe për prodhim armësh ka rënë ndjeshëm

Foto: arkiv

Produktiviteti i “Uzinave inxhinierike të Vazovit” /Sopot/ – sipërmarrja më e madhe e kompleksit industrial ushtarak në Bullgari, është ulur ndjeshëm gjatë muajve të fundit. Këtë e kanë deklaruar përfaqësuesit e sindikatave në ndërmarrje para Ministrit të Ekonomisë nga qeveria e përkohshme, Nikolla Stojanov.

Takimi u kërkua nga sindikatat, të cilët paralajmëruan se ekziston rreziku që uzina të mos mund të përmbushë kontratat e saj, për të cilat tashmë janë marrë paradhënie. Sipas tyre, problemi qëndron në menaxhimin e dobët të ndërmarrjes.

Ministri siguroi se do të merren masa për të garantuar stabilitetin e ndërmarrjes. Sipas tij, duhet të kërkohen investime të reja për modernizim në mënyrë që ndërmarrja të fillojë të prodhojë produkte nga i ashtuquajturi “Standard i NATO-s”.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 shtatorin 2022

Gjatë 24 orëve të ardhshme vranësira në vend do të jetë e ndryshueshme, me reshje shiu në vende të izoluara në zonat malore. Do të vazhdojë të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga jugperëndimi. Moti mbetet i ngrohtë deri në fund të shtatorit, me..

botuar më 22-09-28 8.25.MD

Bullgaria dhe 14 vende të tjera i kërkuan KE-së për t’i vendosur një tavan çmimit të gazit natyror

Bullgaria dhe 14 vende të tjera të BE-së i kanë kërkuar Komisionit Evropian të paraqesë masa për të vendosur një tavan mbi çmimin e gazit natyror që BE importon, jo vetëm atë nga Rusia, raportoi BNT. Të 15 vendet duan që masat të prezantohen dhe..

botuar më 22-09-28 7.38.MD

Aksident me një avion ushtarak pranë Bezmerit, piloti është katapultuar

Prokuroria Ushtarake në Sliven ka marrë përsipër hetimin e një aksidenti me avion pasditen e sotme në bazën e Forcave Ajrore Bezmer. Aksidenti ka ndodhur gjatë një fluturimi stërvitor. Për arsye ende të panjohura, piloti ka humbur kontrollin e..

botuar më 22-09-28 6.41.MD