Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy fëmijët e plagosur në aksidentin me autobusin serb në autostradën “Trakia” janë jashtë rrezikut për jetën

Dr. Valentin Dimitrov
Foto: BGNES

Dy fëmijët që mbetën të plagosur rëndë në aksidentin me autobusin serb në autostradën “Trakia” mbeten në Repartin e Mjekimit Intensiv të Fëmijëve. Sipas drejtorit të spitalit “Pirogov”, dr. Valentin Dimitrov, natën e kanë kaluar relativisht të qetë. Njëri prej fëmijëve është në pritje të analizave shumë të specializuara për të sqaruar dhe vendosur diagnozën përfundimtare. Fëmija tjetër, i cili tashmë u është nënshtruar disa operacioneve, po përballet me një tjetër operacion të madh për stabilizimin e frakturave në legen. Nuk ka rrezik të drejtpërdrejtë për jetën e dy fëmijëve, por gjendja e tyre mbetet e rëndë.

Drejtori i spitalit dje ka takuar të afërmit e fëmijëve të lënduar dhe udhëheqësin e përkohshëm të ambasadës serbe, Slavica Panic, për t'i informuar për trajtimin e ndërmarrë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 5 tetorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 5 deri në 10°, në Sofje rreth 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara të larta dhe me erë mesatare veriore. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 16 deri në 21°, në..

botuar më 22-10-04 8.35.MD

Presidenti i dorëzoi çmimet “John Atanasov” për vitin 2022

Presidenti Rumen Radev ua ndau nderimet laureatëve të iniciativës presidenciale “Çmimi John Atanasov” për vitin 2022. Boris Bankov nga Universiteti Ekonomik i Varnës është fituesi i çmimit këtë vit. Çmimi është për një produkt IT që lufton plagjiaturën..

botuar më 22-10-04 8.02.MD
Godina e MPJ-së

Punonjësit e Ministrisë së Jashtme po përgatiten për grevë

Ministria e Punëve të Jashtme është duke u përgatitur për aksion greve, dhe arsyeja është niveli jashtëzakonisht i ulët i pagave në sistemin e MPJ-së, raporton BGNES. Punonjësit e Ministrisë së Jashtme sqarojnë se organizimi i aksioneve të grevës është..

botuar më 22-10-04 7.19.MD