Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shumica e fëmijëve që pësuan aksidentin rrugor në Autostradën “Trakia” u kthyen në Serbi

Foto: telegraf.rs

Dy fëmijët e plagosur më të rëndë në aksidentin e djeshëm me autobusin serb në Autostradën “Trakia” u transferuan mëngjesin e sotëm nga spitali i qytetit Stara Zagora në “Pirogov” të kryeqytetit. Njëri fëmijë është duke i nënshtruar një operacioni, gjendja e tjetrit është përmirësuar dhe është në kontakt, njoftoi në një konferencë ushtruesi i detyrës së Ministrit të Shëndetësisë Asen Mexhidiev. Për në Serbi u nisën 5 autoambulanca me 7 fëmijë. Në kufi, ekipe mjekësore nga fqinji ynë perëndimor i prisnin për t’i çuar në objektet mjekësore lokale. Në vendlindje u nisën edhe fëmijët që nuk kërkonin trajtim.

Prokuroria e Qarkut Stara Zagora ngriti një akuzë kundër shoferit 40-vjeçar serb të autobusit. Akuza e ngritur për shkaktimin e lëndimit trupor të moderuar nga pakujdesia. Ai rezultoi negativ për alkool dhe drogë. Nuk u gjetën gunga në rrugë apo pengesa të tjera që të shkaktonin devijimin e autobusit. Gabimi njerëzor për shkak të shpërqendrimit është versioni kryesor i përplasjes.

Në një intervistë për BNR, Vlladimir Todorov nga Shoqata e të Dëmtuarve në Aksidente theksoi se aksidentet e rënda të fundit më autobusë tregojnë për një problem me infrastrukturën. Ai pyeti pse nuk kishte parmakë në vendin e përplasjes. Sipas rregullores aktuale, nëse kemi autostradë, duhet të ketë parmakë në të dy anët e autostradës”, tha Todorov.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria është ndër liderët në eksportin e lulediellit, vajit dhe bionaftës

Bullgaria është ndër liderët botërorë në eksportet e lulediellit dhe zë vendin e dytë për vitin 2021 me shitje për mbi 730 milionë dollarë, sipas një analize të Dhomës së Tregtisë Bullgare. Tregjet kryesore janë Gjermania dhe Turqia. Vendi është..

botuar më 22-09-25 11.35.PD
Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

botuar më 22-09-24 6.15.PD

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

botuar më 22-09-23 7.52.MD