Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Arrestuan 16 migrantë pranë Vracës

Foto: Radio Vidin

16 refugjatë nga Afganistani dhe Iraku janë gjetur në një kamion Mercedes në qytetin Vraca(Bullgari Veriperëndimore), njofton policia në Vraca.

Automjeti i drejtuar nga një shtetas bullgar 47 vjeç, është ndaluar për kontroll rreth orës 18:25 të datës 16 gusht, në rrugën për në Vraca.

Nëntë nga refugjatët e zbuluar janë të mitur. U konstatua se vetëm dy nga grupi kanë dokumente për statusin e aplikantëve refugjatë, pjesa tjetër nuk ka dokumente. Të gjithë janë të ndaluar në paraburgim.

Puna për rastin vazhdon. Ka nisur një procedurë paraprake.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 shtatorin 2022

Gjatë 24 orëve të ardhshme vranësira në vend do të jetë e ndryshueshme, me reshje shiu në vende të izoluara në zonat malore. Do të vazhdojë të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga jugperëndimi. Moti mbetet i ngrohtë deri në fund të shtatorit, me..

botuar më 22-09-28 8.25.MD

Bullgaria dhe 14 vende të tjera i kërkuan KE-së për t’i vendosur një tavan çmimit të gazit natyror

Bullgaria dhe 14 vende të tjera të BE-së i kanë kërkuar Komisionit Evropian të paraqesë masa për të vendosur një tavan mbi çmimin e gazit natyror që BE importon, jo vetëm atë nga Rusia, raportoi BNT. Të 15 vendet duan që masat të prezantohen dhe..

botuar më 22-09-28 7.38.MD

Aksident me një avion ushtarak pranë Bezmerit, piloti është katapultuar

Prokuroria Ushtarake në Sliven ka marrë përsipër hetimin e një aksidenti me avion pasditen e sotme në bazën e Forcave Ajrore Bezmer. Aksidenti ka ndodhur gjatë një fluturimi stërvitor. Për arsye ende të panjohura, piloti ka humbur kontrollin e..

botuar më 22-09-28 6.41.MD