Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Shtatë Liqenet e Rillës – një nga rrugët më të njohura verore në Bullgari

Shtatë Liqenet e Rillës janë ndër atraksionet më të bukura natyrore në Bullgari. Ato janë përfshirë në listën e 100 objekteve turistike kombëtare dhe gëzojnë interes të madh nga mijëra turistë bullgarë dhe të huaj. Një pjesë e rrugës turistike evropiane E 4 kalon nëpër cirkusin e Shtatë Liqeneve të Rillës.

Më shumë rreth këtij fenomeni natyror mund të lexoni KËTU.

Foto : Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Festivali i pjellorisë në Kjustendill

Në Kjustendill u mbajt festivali tradicional dhe emblemë e qytetit nën Hisarllëk "Festa e Pjellorisë". Dhjetëra fermerë, kompani, shoqata, bashki dhe vatra kulturore morën pjesë në edicionin e 15-të të festës me moton “Gjithçka që..

botuar më 22-09-26 2.04.MD

Plovdivi në fund të verës

Dita e Bashkimit është gjithashtu një festë e qytetit të Plovdivit . Ju ofrojmë një shëtitje të shkurtër fotografike nëpër disa nga rrugët më të bukura të Qytetit të Vjetër .  Foto: Krasimir Martinov

botuar më 22-09-05 6.14.MD

Thesare të paçmuara në kriptën e Tempullit “Shën Aleksandër Nevski”

Muzeu i Artit të Krishterë në kriptën e Katedrales Patriarkale "Shën Aleksandër Nevski" në Sofje është krijuar në vitin 1965 dhe paraqet artin  е  krishterë në trojet bullgare. Koleksioni i tij i ikonave është ndër më të pasurat në botë...

botuar më 22-08-26 4.35.MD