Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me 800 000 leva shteti mbështet komunitetet bullgare jashtë vendit

Foto: BGNES

Këshilli i Ministrave ndau 800 000 leva /409 000 euro/ për vitin 2022 në kuadër të Programit për mbështetjen e organizatave të komuniteteve bullgare në Shqipëri, Kosovë, Serbi, Ukrainë dhe Moldavi dhe për qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut me vetëdije bullgare. “Qytetarët bullgarë – me banim të përhershëm ose të përkohshëm jashtë vendit, si dhe bullgarët nga bashkësitë historike bullgare jashtë vendit, janë pjesë e pandashme e popullit bullgar”, thuhet në vendim.

Mbështetja e projekteve të organizatave të komuniteteve bullgare pritet të krijojë mundësi të reja për përfshirjen e qytetarëve bullgarë jashtë vendit në jetën shtetërore dhe socio-politike në Bullgari, për të ruajtur hapësirën etno-kulturore bullgare dhe për të përhapur imazhin pozitiv të Bullgarisë në botë.

Më shumë nga rubrika

“Vrapim për kafshët” me apel për trajtim më human të banorëve të fermave

Për të katërtin vit radhazi, organizata e njerëzve që duan trajtim më të mirë të kafshëve të rritura në industri – “THUAJ” – po përgatit nismën e bamirësisë “Vrapim për kafshët”. Ngjarja do të zhvillohet më 2 tetor - Dita Botërore e Kafshëve të..

botuar më 22-10-01 4.05.MD

Kopshti Detar në Varna po përgatitet për ndryshimin laraman në pranverë

Shëtitorja qendrore e Kopshtit Detar në Varna tashmë është duke u përgatitur për zbukurimin pranveror me tulipanë dhe manushaqe, të cilat do të kënaqin sytë e kalimtarëve pranverën e ardhshme. “Nga vjeshta fillojnë përgatitjet për mbjelljen..

botuar më 22-10-01 12.05.MD

"Ditët Evropiane të Zogjve" u mësojnë njerëzve urbanë se si të bashkëjetojnë me natyrën

Banorët e Sofjes, Plovdivit, Burgasit, Varnës dhe Veliko Tërnovës edhe një herë kanë mundësinë të marrin pjesë në vëzhgimin dhe fotografimin e zogjve në natyrë. Rasti janë Ditët Evropiane të Zogjve, të cilat zhvillohen në vendin tonë në datat 1 dhe..

botuar më 22-10-01 8.05.PD