Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qendrat e urgjencës në spitale të lëna pas dore për mungesë parash

Foto: BGNES

Programi për riparimin e qendrave të urgjencës në spitale është vonuar për shkak të mungesës së parave, njoftoi në Burgas Ministri i Shëndetësisë Asen Mexhidiev pas një inspektimi të katër spitaleve shtetërore në vend.

Sipas tij, në shumë vende nuk ka filluar renovimi përkundër fitimit të kontratave publike, e në të tjera është ndërprerë për shkak të rritjes së çmimeve të materialeve dhe pretendimeve të ndërtuesve. Për këtë qëllim deri në fund të vitit duhet të sigurohen 6 milionë leva dhe vitin e ardhshëm shteti duhet të ndajë akoma 40 milionë leva, tha Ministri. Ai e ka synuar të vizitojë të gjitha spitalet për t'u njohur me gjendjen e tyre, si dhe me gatishmërinë e tyre për t'u përballur me një valë të mundshme më të rëndë Covid.

Më shumë nga rubrika

Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

botuar më 22-09-24 6.15.PD

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

botuar më 22-09-23 7.52.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 3 deri në 8°, në Sofje 2-3°. Në luginat e Bullgarisë Perëndimore ka kushte për ngrica në mëngjes. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të pjesshme pas mesditës. Temperaturat maksimale..

botuar më 22-09-23 6.45.MD