Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Klasa master "Me këngët e Kiçka Savovës"

Foto: Bozhidar Çollakov

Për të dytin vit radhazi, laureatët e Festivalit Ndërkombëtar Folklorik “Me këngët e Kiçka Savovës” morën pjesë në një master-klasë të këngës popullore. Festivali, si dhe master klasa, organizohen nga fondacioni "Kiçka Savova", me në krye Stefka Zdravkova, vajza e këngëtares së njohurnga krahina folklorike trake.

Anna dhe Aleksandrina Prodanovi me Stefka Zdravkovën, bija e Kiçka Savovës

“Ky është testamenti i nënës sime për të ardhmen e folklorit”, tha zonja Zdravkova në një intervistë para Bozhidar Çollakovit për BNR – Radio Kërxhali. - Për të dytin vit radhazi në sallën e Ansamblit “Trakia” mbahet master-klasa “Me këngët e Kiçka Savovës” nën udhëheqjen e mësueses Darina Sllavova. Ajo është një këngëtare e mrekullueshme popullore, soliste e “Trakia”, pedagoge e këndimit në Akademinë Kombëtare të Muzikës Panço Vlladigerov. Ishte nxënësja e preferuar e nënës sime. Dëshiroj të sqaroj se në master klasë marrin pjesë fëmijë që fituan çmimin e madh të Festivalit Ndërkombëtar Folklorik “Me këngët e Kiçka Savovës”, që u mbajt këtë vit për herë të 11-të. Master klasa është një projekt i përbashkët i Fondacionit Kiçka Savova dhe Darina Sllavova. Këta fëmijë janë e ardhmja e folklorit bullgar. Unë dua që ata të besojnë se ka dikush që do t'i dëgjojë dhe do t'i mbështesë për të ecur përpara.'' Ja se çfarë tha Darina Sllavova para gala koncertit të talenteve të reja:

Bozhidar Daçev dhe Darina Sllavova

“Emocioni që rezulton është i ndryshëm, por ajo që i bashkon është se u pëlqen të këndojnë. Ata vijnë me shpresën se do të mësojnë diçka të re, se do të prekin krijimtarinë, rrugën e jetës, shembullin e tyre, Kiçka Savova, dhe se në koncertin gala do t'i prezantojnë publikut atë që kanë mësuar. E reja këtë vit është pjesëmarrja e dy djemve - Zllatomir Dimitrov dhe Bozhidar Daçev. Posaçërisht për ta janë përzgjedhur këngë të përshtatshme për zërin mashkullor. Ata janë jashtëzakonisht të talentuar. Për klasën master jam munduar të përzgjedhë këngë të njohura nga repertori i Kiçka Savovës, si dhe disa më pak të njohura. Ato janë përshtatur me moshën e fëmijëve - për sa i përket gamës së zërit dhe emocioneve.

Nikol Uzunova nga Svilengradi

Për më të vegjlit, Iehaja Zheljazkova dhe Maria Hristova, ishte ndoshta më e vështirë sepse duhej të mësonin tekste të gjata, por ia dolën. Përpjekja e tyre për t'u paraqitur mirë para më të mëdhenjve i ndihmoi ato. Jam jashtëzakonisht e kënaqur edhe me të tjerët – Nikol Uzunova, Anna dhe Aleksandrina Prodanovi, Anastasia Pileva”.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: Bozhidar Çollakov – BNR, Kërxhali


Më shumë nga rubrika

Radio-premiera e "Iglika" – albumi i ri i Vladimir Karparov

Albumi "Iglika" ka mbledhur nëntë kompozime origjinale të saksofonistit të njohur bullgar. Çdo një prej tyre është si një pjesë e një mozaiku shumëngjyrësh dhe tregon përvojat personale dhe ngjarjet në jetën e tij në vitet e fundit. Muzika, një..

botuar më 22-12-02 7.15.PD

"Zjarri i qetë" i bashkoi Milica Bozhinovën dhe Orlin Goranovin

Interpretuesit me një karrierë të gjatë dhe të suksesshme, Milica Bozhinova (nga grupi vokal “Tonika SV”) dhe Orlin Goranov bashkohen për herë të parë në një duet. Kënga quhet "Zjarri i qetë" dhe është kompozuar enkas për ta nga Momçill Kolev,..

botuar më 22-11-29 2.55.MD

“Kate, moj Kate, Katerino”... këndojnë fëmijët e grupit folklorik nga Satovça

Më 24 nëntor Kisha Ortodokse nderon Dëshmoren e Madhe Ekaterina, e cila jetoi në fund të shekullit të III-të dhe në fillim të shekullit të IV-të. Ekaterina ishte e bija e guvernatorit të Aleksandrisë (Egjipt) në kohën e perandorit Maksimian. Nëna e..

botuar më 22-11-24 9.27.PD