Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas ministrit bullgar të mbrojtjes, Rusia nuk do të shfrytëzojë armë bërthamore

Foto: Facebook / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen në mënyrë vendimtare nëse Rusia përdor armët bërthamore në Ukrainë, dhe pasojat për Federatën Ruse do të jenë katastrofike, tha Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan. Ai i tha NBC se Moska u informua në detaje cilat do të jenë pasojat e një përshkallëzimi bërthamor.

“Ne kemi mundësinë të flasim drejtpërdrejt në një nivel të lartë me rusët, t’u tregojmë atyre qartë se cili është mesazhi ynë dhe të dëgjojmë mesazhin e tyre”, tha këshilltari.

Uashingtoni është i bindur se udhëheqësi rus Vlladimir Putin dëshiron të “fshijë” popullin ukrainas dhe për këtë arsye, Uashingtoni do të vazhdojë t’i sigurojë Kievit armë, municione, inteligjencë dhe ndihmë të tjera, tha Sullivan.

“Kushdo që ka një armë bërthamore duhet të merret seriozisht. Nëse ai po bën blof apo jo, do të shohim. Sipas mendimit tim, në këtë situatë nuk do të përdorej asnjë armë bërthamore. Për të marrë vendim për përdorimin e armës bërthamore si përgjigje, ekziston një grup i posaçëm që i merr këto vendime me unanimitet të plotë”, komentoi për “Nova TV” ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes, Dimitër Stojanov.


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD