Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Jashtme rekomandon që të mos udhëtohet për në Rusi

Foto: mfa.bg

Ministria e Punëve të Jashtme bëri thirrje që njerëzit të përmbahen nga udhëtimet në Federatën Ruse për shkak të përkeqësimit të situatës. Qytetarët bullgarë në Rusi këshillohen të marrin në konsideratë mundësinë e largimit urgjent nga vendi, duke përdorur mjetet e transportit aktualisht në dispozicion.

Bullgarët që mbeten në Rusi këshillohen të ushtrojnë vigjilencë të shtuar, të shmangin vendet me grumbullime njerëzish, duke marrë parasysh zhvillimin e situatës me gjithë vëmendjen e nevojshme.

Në rast nevoje për ndihmë, qytetarët bullgarë mund të kontaktojnë Ambasadën në Moskë dhe Konsullatën e Përgjithshme në Shën Petersburg, si dhe “Qendrën e Situatave” në ministri me email: crisis@mfa.bg ose në telefonat: +359 2 948 24 04, +359 2 971 38 56.


Më shumë nga rubrika

Ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë luftën në Ukrainë

Në një takim dy-ditor në Bukuresht, ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë zbatimin e vendimeve të marra tashmë në samitin e NATO-s në Madrid. Lufta në Ukrainë dhe sigurimi i mbështetjes afatgjatë politike dhe praktike nga aleatët për..

botuar më 22-11-29 9.42.PD
Zyra e Shtypit e Presidencës

U diskutua e ardhmja e Universitetit të Taraklisë te Presidenti

Presidenti Rumen Radev priti kryetarin e rajonit moldavian Taraklia, Ivan Paslar. Të dy diskutuan financimin dhe të ardhmen e Universitetit Shtetëror të Taraklisë "Grigori Camblak". Radev theksoi se fondet e ndara nga shteti bullgar për..

botuar më 22-11-29 9.01.PD

Gjashtë veta kanë vdekur me Covid-19 në 24 orët e fundit

288 janë të sapo infektuarit me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 242 nga një ditë më parë. Mbi 59% prej të sapo infektuarve nuk janë vaksinuar. 5,3% e 5445 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 5,6% të treguesit të..

botuar më 22-11-29 8.47.PD