Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë dënoi përdhosjen e himnit kombëtar bullgar në Shkup

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) dënoi përdhosjen publike të himnit kombëtar bullgar gjatë ndeshjes së futbollit ndërmjet ekipeve kombëtare të Bullgarisë dhe të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Shkup. Në deklaratën e zëdhënësit të MPJ-së dhe zëvendësministrit të Punëve të Jashtme Kostadin Koxhabashev thuhet se gjuha e urrejtjes kundër Bullgarisë dhe bullgarëve nga tribunat e stadiumit kombëtar në Shkup është mohim i vlerave themelore të shoqërive moderne demokratike dhe në kontrast me parimet dhe normat evropiane të sjelljes.

Në deklaratë thuhet gjithashtu se MPJ-ja e merr parasysh reagimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, e cila dënon gjuhën e urrejtjes gjatë ndeshjes së futbollit dhe në të njëjtën kohë u bën thirrje autoriteteve zyrtare në Shkup të bëjnë atë që është e nevojshme për të zhdukur agresionin antibullgar në hapësirën publike të vendit.

Më shumë nga rubrika

Filloi edicioni i 20-të i nismës bamirëse "Krishtlindja Bullgare"

Presidenti Rumen Radev shpalli sot në spitalin rajonal në Veliko Tërnovo fillimin e edicionit të 20 jubilar të nismës bamirëse “Krishtlindja Bullgare”. Ajo mbahet nën patronazhin e kreut të shtetit dhe mbështet fëmijët që kanë nevojë për..

rinovuar më 22-11-29 1.44.MD

Më 8 dhjetor pritet të ketë qartësi për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Vendimi për anëtarësimin në Shengen do të merret më 8 dhjetor dhe Bullgaria ka të gjitha shanset për të qenë në zonën Shengen, tha për BNT ministri në detyrë Krum Zarkov. "Pengesa e fundit para nesh është Holanda. Unë besoj se Holanda do..

botuar më 22-11-29 11.16.PD

Ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë luftën në Ukrainë

Në një takim dy-ditor në Bukuresht, ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë zbatimin e vendimeve të marra tashmë në samitin e NATO-s në Madrid. Lufta në Ukrainë dhe sigurimi i mbështetjes afatgjatë politike dhe praktike nga aleatët për..

botuar më 22-11-29 9.42.PD