Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Jashtme e Maqedonisë dënoi gjuhën e urrejtjes ndaj Bullgarisë

Foto: EPA/BGNES

Autoritetet në Shkup dënuan fishkëllimin e himnit kombëtar bullgar gjatë interpretimit të tij para ndeshjes mes ekipeve të futbollit të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Ngjarjet sportive janë shprehja më e lartë e parimeve të trajtimit të drejtë, respektit të ndërsjellë dhe konkurrencës në një frymë sportive. Keqpërdorimi i këtyre ngjarjeve për përhapjen e urrejtjes dhe intolerancës është e kundërta thelbësore e idesë së tyre kryesore”, thuhet në deklaratën zyrtare të Ministrisë së Jashtme të Maqedonisë.

“Edhe në të ardhmen, Maqedonia dhe Bullgaria do të vazhdojnë të punojnë në mënyrë aktive për përmirësimin e marrëdhënieve si aleatë në NATO, partnerë të ardhshëm në BE dhe, mbi të gjitha, fqinjë të mirë”, thuhet në deklaratë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 8 dhjetorin 2022

Ditën e enjte mbetet me vranësira dhe mjegull. Në pjesën perëndimore të ultësirës së Trakisë së Epërme dhe në Rrafshinën e Danubit mjegulla do të jetë e vazhdueshme dhe vende-vende me reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 2 deri në 7°,..

botuar më 22-12-07 7.40.MD
Nadezhda Samarxhieva

Bullgaria të bojkotojë Holandën në institucionet evropiane

“Ngritja Bullgare” paraqiti një projekt-rezolutë ku kërkon që Kuvendi Popullor të detyrojë kryeministrin dhe ministrat të votojnë kundër të gjitha propozimeve dhe nismave të Holandës në kuadër të Këshillit të BE-së. Nisma është një masë reciproke..

botuar më 22-12-07 7.24.MD
Ilijana Jotova

Mospranimi i Bullgarisë në Shengen është sërish politik

“Vendimi për anëtarësimin e Bullgarisë në zonën Shengen është sërish politik”, tha nënpresidentja Ilijana Jotova në Universitetin Veliko Tarnovo në lidhje me veton e pritur të Holandës dhe Austrisë për hyrjen e vendit tonë në Shengen. Ajo theksoi se..

botuar më 22-12-07 5.15.MD