Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këshilli i Sigurimit nën Kryeministrin teknik do të diskutojë pasojat e referendumeve në territoret e okupuara të Ukrainës

Foto: Reuters

Këshilli i Sigurimit nën kryeministrin Gëllëb Donev do të diskutojë mobilizimin e pjesshëm ushtarak në Federatën Ruse, mbajtjen e referendumeve në territoret e okupuara të Ukrainës dhe përshkallëzimin e mundshëm të konfliktit ushtarak midis Rusisë dhe Ukrainës. Sipas Gëllëb Donev, ekziston rrezik për sigurinë kombëtare të vendit tonë, por nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak ndaj Bullgarisë për momentin. Takimi me kryeministrin është një javë pas takimit konsultativ me presidentin Rumen Radev, i cili tregoi se përshkallëzimi i konfliktit mund të ndikojë në furnizimin me gaz dhe naftë dhe të thellojë krizën ekonomike dhe sociale. Më pas kryeministri teknik komentoi se qeveria po përgatit të gjitha sistemet që mund të preken nga konflikti ushtarak. Në mbledhjen e sotme, në të cilën marrin pjesë edhe përfaqësues të shërbimeve të sigurisë, Këshilli i Sigurisë së Kryeministrit pritet të analizojë gjendjen e sistemit të mbrojtjes së sigurisë kombëtare, të përgatisë vlerësimet dhe të propozojë zgjidhjet përkatëse.

Pas rezultateve të referendumeve të mbajtura në territoret e pushtuara, ekziston një probabilitet i lartë që 15% e territorit ukrainas t'i aneksohet Rusisë, pavarësisht nga reagimet dënuese të liderëve perëndimorë. Në Moskë, rezultatet e referendumeve u shënuan në një ekran të madh në Sheshin e Kuq me mesazhet "Doneck, Lugansk, Zaporozhie, Herson - Rusi!", njoftoi BTA.

Agjencia citoi ambasadorin e Rusisë në Uashington, Anatoli Antonov, i cili ka thënë në një artikull në "National Interest" se politikanët amerikanë gabohen nëse mendojnë se Rusia nuk është e gatshme të mbrojë Krimenë ose territoret që mund t'i bashkohen vendit, " në bazë të shprehjes së lirë të vullnetit të popullit". Antonov kujton gjithashtu se tetori shënon 60 vjetorin e krizës së Karaibeve, kur BRSS dhe SHBA ishin në prag të një konflikti bërthamor. Në këtë drejtim, ambasadori i bën thirrje Rusisë dhe SHBA-së, si dhe shteteve të tjera bërthamore, të konfirmojnë bashkërisht dokumentin se "nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të fillojë kurrë".

Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD