Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Bullgargaz" shpalli tender për furnizimin me gaz me tubacione deri në fund të vitit 2023

Denica Zllateva
Foto: BGNES

Furnizuesi shtetëror i gazit “Bullgargaz” shpalli të mërkurën vonë në mbrëmje një tender për furnizimin me gaz natyror për periudhën nga nëntori 2022 deri në fund të vitit 2023, njofton Mediapool. Aplikimet do të pranohen për të paktën 3 milionë MWh për të gjithë periudhën 14 mujore. Burimi i furnizimit me gaz duhet të jetë nga vende pa sanksione, embargo apo kufizime tregtare të vendosura. Ofertat pranohen deri më 4 tetor.

Aktualisht, kompania mban katër tenderë për furnizim me gaz të lëngshëm - për nëntor dhe dhjetor 2022, për vitin 2023 dhe për periudhën nga 2024 deri në 2034. Sipas drejtoreshës së “Bullgargaz” Denica Zllateva, ka një interes të madh për procedura nga kompani nga Amerika, Evropa, Lindja e Mesme, Kina.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Do të kontrollojnë gatishmërinë e bazës "Graf Ignatievo" për të marrë avionët e rinj F-16

SHBA do të inspektojë certifikimin e bazës së tretë të aviacionit në Graf Ignatievo për pritjen e aeroplanëve të rinj bullgarë F-16. Nëse inspektimi nuk është i suksesshëm, Bullgaria mund të bazojë përkohësisht avionët e saj në territorin e huaj,..

botuar më 24-04-15 9.58.PD

Bullgaria merr pjesë në përgatitjen e qëndrimit të BE-së për sulmin iranian ndaj Izraelit

Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak ndaj Bullgarisë, tha për bTV ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov. Bullgaria nuk e ndryshon gatishmërinë e saj luftarake. Izraeli nuk do të përgjigjet kaq drejtpërdrejt, ka metoda të tjera..

botuar më 24-04-15 9.07.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 9 dhe 14°, në Sofje 9°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë vranësira. Do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe vende-vende me shtrëngata...

botuar më 24-04-12 7.40.MD