Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ofensiva e Ukrainës në rajonet Doneck dhe Herson vazhdon

Foto: EPA/BGNES

Pas kapjes së nyjës së rëndësishëm të komunikimit Liman në rajonin e Doneckut, forcat ukrainase vazhdojnë të ndjekin njësitë ruse që arritën të shpëtohen nga rrethimi. Ukrainasit pushtuan fshatin Torskoje, 20 kilometra nga Kremenoj, dhe tashmë po bombardojnë këtë qytet për të parandaluar njësitë e mundura ruse të krijojnë një linjë të re mbrojtjeje.

Sipas blogerit rus të mirëinformuar dhe ish-ministër ushtarak të separatistëve në Lugansk, Igor Srelkov-Girkin, ushtria ukrainase arriti gjithashtu sukses operativ kundër grupit rus të bllokuar pranë Hersonit. Ukrainasit po përparojnë drejt lumit Dniepër në drejtim të qytetit Berisllav.

Ndërkohë në Stamboll u hodh në ujë solemnisht anija e parë ukrainase e luftës kundër nëndetëseve me emrin “Hetman Ivan Mazepa”. Anija do të jetë përfunduar plotësisht dhe do të vihet në punë në vitin 2024.

SHBA dhe aleatët e tre, përfshirë NATO-në, do të shkatërrojnë trupat ruse në Ukrainë, si dhe flotën e Detit të Zi të Moskës, nëse Presidenti Vlladimir Putin përdor armë bërthamore në Ukrainë. Këtë e komentoi para gazetës britanike “Guardian” ish-kreu i CIA-s Gjeneral David Petraeus.


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD