Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB nuk do të qeverisë me DPS, “Vëzrazhdane” dhe “Ngritja Bullgare”

Bojko Borisov
Foto: BGNES

Populli tha: “Mjaft me grindjet tuaja, gjeni një rrugë”, tha kreu i GERB-it, Bojko Borisov, duke komentuar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare.

Asgjë ndryshe nuk do të ndodhë në zgjedhjet e ardhshme. Populli nuk i ka dhënë askujt të drejtën e pavarur për të sunduar. Pothuajse 80 për qind u thanë agjencive sociologjike se duan një qeveri, vuri në dukje Borisov.

Borisov beson se gjëja më e rëndësishme për momentin është se kush është me Putinin dhe kush është në anën e Ukrainës. Ai konsideron se mbi 2/3 e bullgarëve janë për orientimin euroatlantik të Bullgarisë.

Borisov theksoi se GERB nuk do të qeverisë së bashku me Lëvizjen për të Drejta dhe Liri - DPS dhe me partitë “Vëzrazhdane” dhe “Ngritja Bullgare”, por është e gatshme për kompromise në programet qeverisëse me partitë e tjera.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë 24 orëve në vijim do të mbajë mot kryesisht i vranët. Gjatë natës do të jetë pothuajse e qetë dhe në shumë vende do të krijohet mjegull, ndërsa në disa zona të Bullgarisë Juglindore do të ketë ende reshje të dobëta shiu. Gjatë ditës moti..

botuar më 22-12-02 5.45.MD

Tashmë është e qartë se çfarë arme do t'i dërgojmë Ukrainës

Qeveria teknike ka miratuar një listë të ndihmës ushtarake për Ukrainën, të hartuar nga Ministria e Mbrojtjes, sipas një verifikimi  në sistemin e informacionit ligjor të Këshillit të Ministrave. Hapi i rradhës është që parlamenti të votojë për..

botuar më 22-12-02 3.09.MD
Manoll Pejkov

Një fushatë bamirëse mbledh fonde për gjeneratorë për Ukrainën

Në vetëm pesë ditë, vullnetarët mblodhën 250 000 leva (128 000 euro) për blerjen e gjeneratorëve që do të dërgohen në Ukrainë. Fushata, e bazuar në idenë e botuesit Manoll Pejkov, filloi në rrjetet sociale dhe mori një reagim të madh. “Nuk..

botuar më 22-12-02 1.25.MD