Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB do të formojë një grup kontakti për negociatat rreth formimit të kabinetit të ri

Foto: BGNES

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, njoftoi sot në një konferencë se për formimin e qeverisë, partia do të shpresojë tek negociatat me partitë politike përmes një grupi kontakti të njerëzve me reputacion të padiskutueshëm euroatlantik.

Grupi i kontaktit do të fillojë së funksionuari pas formimit të Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor dhe do të raportojë rregullisht për rezultatet e arritura. Grupi do të mbajë takime me të gjitha forcat pro-evropiane dhe demokratike për të kërkuar marrëveshje mbi parimet dhe prioritetet mbi të cilat do të vendoset një qeveri e ardhshme për të kapërcyer krizat dhe për të stabilizuar shtetin, njoftoi zyra e Rosen Plevneliev (president nga 2012 deri në 2017), i cili do të jetë pjesë e grupit të kontaktit.

Më shumë nga rubrika

Gëllëb Donev

Kryeministri bëri thirrje për diplomaci për "Shengen"

Në lidhje me thirrjet e partive parlamentare dhe shoqatave të biznesit për bojkotimin e Holandës, kryeministri në detyrë Gëllëb Donev bëri thirrje që tema “Shengeni” për të mos u bërë një mjet pazaresh për famë të shkurtër. Para fillimit të..

botuar më 22-12-07 11.53.PD
Todor Kantarxhiev

Nuk ka epidemi gripi në Bullgari

Në  Bullgari dhe Serbi pothuajse nuk ka grip. Ekziston në Rumani dhe Turqi, është i dobët në Greqi. Asgjë e tmerrshme dhe asgjë ndryshe nga situatat e mëparshme. Në janar mund të presim një rritje të caktuar të sëmundshmërisë, tha për NovaNews prof...

botuar më 22-12-07 11.47.PD

Po apelojnë një ligj kundër shoqatave bullgare në Maqedoninë e Veriut

Shoqata për Miqësi Maqedono-Bullgare në Shkup paraqiti një ankesë në Gjykatën Kushtetuese të Maqedonisë së Veriut kundër ndryshimeve në Ligjin për Shoqata dhe Fondacione. Ndryshimet ndalojnë themelimin dhe regjistrimin e organizatave me emra të..

botuar më 22-12-07 10.37.PD