Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta në Pazarxhik kundër ekstradimit të një bullgari në Gjermani

Foto: BNR-Plovdiv

Gjykata e Apelit në Plovdiv urdhëroi ekstradimin e 23-vjeçarit Ivan Tilev nga Pazarxhiku, i akuzuar nga Prokuroria Gjermane për mashtrim financiar me vlerë prej 800 mijë euro. Të afërmit dhe miqtë e të riut organizuan një protestë para godinës së gjykatës.

Në gusht të këtij viti, Tilev ka shkuar për të rinovuar pasaportën e tij, por nga sektori “Dokumentet bullgare të identitetit” të policisë e kanë njoftuar se është lëshuar një urdhër evropiane për arrestimin e tij dhe e kanë vënë në pranga. Më pas Tilev zbuloi se është akuzuar nga prokuroria gjermane për pjesëmarrje në një grup të organizuar kriminal për mashtrim financiar me vlerë prej 14 milionë eurosh. Objekti i hetimit është kompania “Team Group” me menaxherë një izraelit dhe një serbe. Tilev ka punuar në call qendrën e kompanisë që nga viti 2019 dhe ka ofruar konsultime financiare përmes telefonit me klientët që investojnë para në letra me vlerë dhe kriptovaluta, pasi ka aplikuar për punë sipas një shpalljeje të zakonshme për punë për persona që zotërojnë gjermanisht dhe bullgarisht, raportoi BNR Plovdiv.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 18 qershorin

Ditën e martë do të jetë me diell dhe nxehtë. Pas mesditës do të mbajë vranësira në zonat malore dhe në verilindje të Bullgarisë do të ketë vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16 dhe..

botuar më 24-06-17 7.40.MD

Policët bullgarë do të monitorojnë sigurinë e Olimpiadës në Paris

Policë bullgarë do të shkojnë në Francë për të ndihmuar kolegët e tyre francezë në punën për të garantuar sigurinë e Lojërave Olimpike Verore dhe Paraolimpike në korrik dhe gusht 2024. Në kuadër të përgatitjes së ngjarjes në shkallë të gjerë,..

botuar më 24-06-17 6.38.MD
Rumen Hristov (në mes)

Rumen Hristov, GERB-SDS: Duhet të kemi një qeveri pro-evropiane

GERB-SDS dhe DPS panë ngjashmëri në programet e tyre në lidhje me prioritetet kryesore për vendin – hyrjen në Shengen edhe me kufijtë tokësorë, vënien e euros në qarkullim dhe përshpejtimin e rritjes ekonomike, tha Denica Saçeva nga ekipi negociator i..

botuar më 24-06-17 5.58.MD