Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta në Pazarxhik kundër ekstradimit të një bullgari në Gjermani

Foto: BNR-Plovdiv

Gjykata e Apelit në Plovdiv urdhëroi ekstradimin e 23-vjeçarit Ivan Tilev nga Pazarxhiku, i akuzuar nga Prokuroria Gjermane për mashtrim financiar me vlerë prej 800 mijë euro. Të afërmit dhe miqtë e të riut organizuan një protestë para godinës së gjykatës.

Në gusht të këtij viti, Tilev ka shkuar për të rinovuar pasaportën e tij, por nga sektori “Dokumentet bullgare të identitetit” të policisë e kanë njoftuar se është lëshuar një urdhër evropiane për arrestimin e tij dhe e kanë vënë në pranga. Më pas Tilev zbuloi se është akuzuar nga prokuroria gjermane për pjesëmarrje në një grup të organizuar kriminal për mashtrim financiar me vlerë prej 14 milionë eurosh. Objekti i hetimit është kompania “Team Group” me menaxherë një izraelit dhe një serbe. Tilev ka punuar në call qendrën e kompanisë që nga viti 2019 dhe ka ofruar konsultime financiare përmes telefonit me klientët që investojnë para në letra me vlerë dhe kriptovaluta, pasi ka aplikuar për punë sipas një shpalljeje të zakonshme për punë për persona që zotërojnë gjermanisht dhe bullgarisht, raportoi BNR Plovdiv.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Ministri Atanas Zaprjanov

Ministri i mbrojtjes: Dezinformimi i Kremlinit është ndër mjetet kryesore për ndikim në proceset e brendshme politike në vendin tonë

Zgjedhjet e fundit u zhvilluan nën hijen e dezinformimit të Kremlinit, i cili është një nga mjetet kryesore për ndikim në proceset e brendshme politike në vendin tonë, deklaroi ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov në tryezën e..

botuar më 24-06-25 11.48.PD
Deljan Peevski

Deljan Peevski: Nuk do të qëndrojmë indiferentë ndaj refuzimit të Rеpublikës së Maqedonisë së Veriut për të përfshirë bullgarët në kushtetutë

“Kryeministri i sapozgjedhur i Republikës së Maqedonisë së Veriut zgjodhi konfrontimin dhe shkeljen e parimeve evropiane dhe nga foltorja më e lartë parlamentare bëri një kërkesë se synon ta largojë vendin nga rruga euroatlantike me fjalë që..

botuar më 24-06-25 11.03.PD

Dita e dytë e konsultimeve me presidentin për formimin e qeverisë së re

Në ditën e dytë të konsultimeve me presidentin Rumen Radev për formimin e qeverisë, lideri i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov shprehu besimin se është e mundur të ketë një kabinet në kuadër të Kuvendit të ri Popullor. Ai e arsyetoi supozimin e tij..

botuar më 24-06-25 10.16.PD