Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Mbushen 95 vjet nga ndërtimi i një prej kryeveprave arkitekturore të Sofjes së Vjetër

16
Foto: BGNES

Gjatë vitit 2022 shënohen 110 vjet nga konkursi ndërkombëtar i projektimit arkitektonik dhe 95 vjet nga ndërtimi i një prej kryeveprave arkitekturore të Sofjes - godina ku sot ndodhet Ministria e Bujqësisë. 

Ndërtesa në stilin neo-barok është vepër e arkitektit të madh bullgar Nikolla Llazarov dhe dallohet për fasadën e saj të lakuar, të zbukuruar shumë me elemente dekorative, kolona guri, ballkone me baluster. Në qendër të kupolës së saj të madhe është një orë e zbukuruar me plastikë, që ngjan me kurora dhe medaljone. 

Ju ofrojmë mundësinë e rrallë për të parë një pjesë të brendësisë së kësaj ndërtese të mrekullueshme.

Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Peizazhet e vjeshtës nga Koprivshtica

Koprivshtica është një qytet i vogël i shtrirë në gjinjtë e malit Sredna Gora përgjatë rrjedhjes së lumit Topollnica. Koprivshtica – qyteti-muze, në të cilin historia dhe heronjtë e saj ende janë të gjallë Me rrugicat e tij me kalldrëm, me..

botuar më 22-11-04 4.05.MD

Vjeshta në malin Vitosha

Një nga pasuritë më të mëdha të banorëve të Sofjes është afërsia e malit Vitosha, ku mund të arrihet me transportin urban. Mali është një vend i dashur për turizëm, sport dhe shëtitje gjatë të gjitha stinëve të vitit, por është tepër e bukur në..

botuar më 22-10-21 3.38.MD

Në “Festën e Bozës” në Radomir

Pak ditë më parë në Radomir u mbajt për vitin e radhës Festa e Bozës. Ky qytet, i cili ndodhet më pak se 50 kilometra në jugperëndim të Sofjes, njihet mbi të gjitha për pijen ballkanike të përgatitur me mjeshtëri, e njohur dhe e dashur pothuajse në të..

botuar më 22-10-14 3.56.MD