Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Javor Geçev: Gruri nga Ukraina çekuilibron seriozisht tregjet e brendshme

Foto: mzh.government.bg

Në Bullgari gruri prodhohet në sasi shumë të mëdha në përputhje me të gjithë parametrat ekologjikë evropianë. Bullgaria është mike e Ukrainës, por mallrat që hyjnë prej andej nuk prodhohen në të njëjtin standard dhe çekuilibrojnë seriozisht tregun e brendshëm, si këtu, ashtu edhe në vendet e tjera pranë kufijve të saj dhe krijohet konkurrencë e pandershme. Këtë e tha ministri bullgar Javor Geçev në takimin e ministrave të bujqësisë të vendeve të Grupit të Vishegradit në qytetin sllovak Pezinok. Ai vuri në dukje se tashmë ka tension të madh mes fermerëve bullgarë. “Për momentin, shteti arrin të ndjekë një politikë korrekte, duke shprehur mbështetjen për Ukrainën, por Komisioni Evropian duhet të ndërhyjë në kohën e duhur për të zgjidhur problemin”, tha Geçev. Sipas tij, Grupi i Vishegradit duhet të dalë me një qëndrim të unifikuar për këtë temë në mënyrë që Komisioni Evropian të pranojë argumentet e tij.


Më shumë nga rubrika

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

botuar më 22-12-02 8.07.MD

Holanda bllokon sërish pranimin e Bullgarisë në Shengen

Qeveria e Holandës ka vendosur të bllokojë pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen, njoftoi Korporata Holandeze Transmetuese. Sipas kryeministrit Mark Rutte, vendimi nuk është politik, por i bazuar në fakte. Sipas ministrit të jashtëm Wopke Hoekstra,..

botuar më 22-12-02 7.52.MD

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

rinovuar më 22-12-02 6.35.MD