Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Thesari i arit i Varnës mblodhi shkencëtarë nga gjashtë vende

Sende të arta nga Nekropoli i Varnës
Foto: BGNES-arkiv

Përvjetori i 50 i hapjes së Nekropolit të Varnës shënohet me një konferencë ndërkombëtare treditore, e cila mblodhi në Varna 26 shkencëtarë nga 6 vende. Gjetja, e zbuluar në periferi të qytetit të Varnës dhe duke shkaktuar një sensacion mbarëbotëror, përfshin më shumë se 3000 objekte ari, të gjetura në varre, me një peshë totale prej më shumë se 6 kg.


Sot, ari më i lashtë i përpunuar shkëlqen në vitrinat e Muzeut Arkeologjik të Varnës dhe në vitin 2021, pas një ndërprerjeje 30-vjeçare, gërmimet e nekropolit u rinovuan, raportoi BNR Varna.


Në forum, shkencëtarët diskutojnë problemet e epokës së gurit-bakrit në pjesën perëndimore të Detit të Zi dhe rajonet fqinje, shfaqjen dhe zhvillimin e metalurgjisë së hershme, veçoritë e praktikave të varrimit, krijimin e institucioneve të pushtetit dhe të strukturës shoqërore gjatë epokës së kalkolitit.

Më shumë nga rubrika

Relikte të çmuara në “Etër” kujtojnë veprën e revolucionarit Georgi Benkovski

Pushka e Georgi Benkovskit dhe Thirrja për shpalljen e Kryengritjes së Prillit , si dhe dokumente autentike, janë ndër reliktet që tregojnë për jetën e revolucionarit para se të bëhej pjesë e organizatorëve kryengritëse, e cila u bë nismë për..

botuar më 24-03-01 6.05.PD

Një bullgar përpiloi një libër-muze të kulturës trake

Kush ishin argjendarët e parë në botë? Në mesin e tyre padyshim janë trakët, të cilët kanë banuar në tokat bullgare që nga epoka e bronzit e deri në kohën e perandorëve romakë. Dhe a e dini se ka mbi 80 thesare trake në muze dhe koleksione në të gjithë..

botuar më 24-02-26 4.55.MD
Godina e „Radio Sofjes“

Kur BNR fliste polonisht

Sot programi i gjuhëve të huaja të BNR - "Radio Bulgaria" - "flet" në 11 gjuhë. Me kalimin e viteve disa janë shtuar, të tjera janë hequr nga numri total... I tillë është edhe fati i programeve në polonisht . Ato transmetoheshin në "Radio Sofje", siç..

botuar më 24-02-16 7.30.PD