Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bjalla bëhet "Qyteti Evropian i Sporteve"

Foto: Facebook@europeancapitalsandcitiesofsport

Qyteti bullgar Bjalla është shpallur Qyteti Evropian i Sporteve në vitin 2023. Qyteti i Detit të Zi do të presë mbi 40 aktivitete - turne futbolli, volejbolli, tenisi dhe basketbolli, gara orientimi, sporte plazhi, not, çiklizëm dhe triatlon, një festival treditor me pilates në të hapur, zumba dhe stërvitje stretching, kampe stërvitore, seminare dhe trajnime.

Ne i bëmë një përshtypje të madhe ekipit të Shoqatës së Kryeqyteteve dhe Qyteteve Evropiane të Sportit me bazën tonë të shkëlqyer sportive dhe programin e pasur sportiv. Shpresat tona janë të justifikojmë titullin”, tha për BNR-Varna Hristina Kelisakieva, një anëtare e ekipit të Bashkisë Bjalla që përgatiti kandidaturën e qytetit.

Objekti më i madh sportiv në Bjalla është kompleksi "Çernomorec", i cili ka një fushë futbolli, fusha ndihmëse për basketboll, volejboll, tenis dhe një zonë të madhe fitnesi në natyrë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Ivajllo Ivanov

Xhudisti Ivajllo Ivanov me medaljen e artë për Bullgarinë nga Portugalia

Kapiteni i ekipit kombëtar të xhudos Ivajllo Ivanov fitoi medaljen e artë në kategorinë 90 kg në turneun Grand Prix në Almada (Portugali). Në finale bullgari mposhti me “ipon” fituesin e bronzit të Lojërave të Tokios, Krisztián Tóth/(Hungari) 2:32..

botuar më 23-01-30 2.25.MD

Bullgaria triumfoi në kampionatin botëror të notit në akull

Fituesi legjendar i Kupës së Botës në maratonën e notit për 11 vite radhazi /2001-2011/, kampion bote në not në ujëra të akullta në një pishinë pranë qytetit rus Murmansk në vitin 2019 dhe fitues në not në kushte ngrirjeje pranë ishullit norvegjez..

botuar më 23-01-28 8.05.PD
Petër Gergiovski

Snoubordisti bullgar Petër Gergiovski fitoi medaljen e argjendtë në Itali

Snoubordisti bullgar Petër Gergiovski fitoi një medalje argjendi në Festivalin Evropian Dimëror të Rinisë në Itali. Bullgari përfundoi i dyti në kualifikimet dhe doli në finale. Duke rivalizuar për titullin, Gergiovski ishte 3.40 sekonda më i..

botuar më 23-01-23 5.53.MD