Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akademikut Ljudmill Stajkov iu dha çmimi shtetëror “Shën Pajisij Hilendarski”

Ljudmill Stajkov
Foto: BGNES

Në një ceremoni në Muzeun Historik Kombëtar, kryeministri në detyrë Gëllëb Donev i dha regjisorit të njohur Ljudmill Stajkov çmimin shtetëror “Shën Pajisij i Hilendarit”.

Regjisori i njohur filmik u shpërblye për kontributin e tij në zhvillimin e identitetit kulturor kombëtar dhe vlerave shpirtërore. Ai është pedagog në Akademinë Kombëtare të Artit të Teatrit dhe Filmit “Krëstjo Sarafov” dhe ndër themeluesit e mësimdhënies së kinematografisë në Bullgari.

Filmat e tij, duke përfshirë trilogjinë “Khan Asparukh” dhe “Koha e ndarë”, e prezantuan Bullgarinë në dhjetëra festivale ndërkombëtare në mbarë botën, dhe vetë akademiku Stajkov është fitues i shumë çmimeve, si dhe i urdhrit “Palma akademike” të Francës.

Çmimi vjetor shtetëror “Shën Pajisij Hilendarski”, i themeluar në vitin 2000, jepet për të stimuluar krijuesit dhe interpretuesit bullgarë të veprave që lidhen me historinë dhe traditat bullgare.


Më shumë nga rubrika

Një rrugicë qendrore dhe një monument në Plovdiv do të ruajnë kujtimin e muzikantit legjendar të xhazit Milço Leviev

Me rastin e festimeve të 85 vjetorit të lindjes së muzikantit dhe kompozitorit të xhazit me famë botërore Milço Leviev, i cili kohë më parë u largua nga ne, një rrugicë e veçantë në Plovdiv do të pagëzohet me emrin e tij. Ndodhet në kodrën e..

botuar më 23-02-05 8.50.PD
Foto: Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake

Prezantohet një ekspozitë me objekte të figurave të rëndësishme të historisë bullgare

Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake (MKHU) në Sofje ka organizuar ekspozitën "Kujtesa për të ardhmen". Me të, muzeu rinovon traditën në fillim të çdo viti të prezantojë disa prej eksponatave më interesante të dhuruara në vitet e mëparshme, një..

botuar më 23-02-04 8.45.PD

Më 1 shkurt, Kjustendili bëhet qendra e pikturës

„Gjeniu është ai ferment që e bën mushtin të vlojë dhe të bëhet verë." Në çdo pikë vere ka miliona fermente që flluskojnë, ziejnë, vlojnë, shfaqen, por duhet ta dish, biri im, nëse gjejnë kushte për t'u shfaqur. Çdo person ka në vetvete një gjeni..

botuar më 23-02-01 10.29.PD