Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të pyesë KE-në nëse mund të eksportojë produkte nga nafta ruse e përpunuar

Hristo Aleksiev
Foto: BGNES

Bullgaria do të diskutojë me Komisionin Evropian nëse vendi ynë mund të eksportojë produkte nga nafta e përpunuar ruse, njoftoi zëvendëskryeministri në detyrë dhe ministri i transportit Hristo Aleksiev. Ndërkohë që bisedimet janë duke vazhduar, vendi ynë nuk do të ndërmarrë asnjë veprim, theksoi ai. “Në rregullore nuk ka asnjë ndalim të shprehur për eksportin e produkteve të naftës nga nafta bruto ruse e përpunuar. Ka një ndalim për naftën bruto që merret me tubacion dhe jo me transport detar. Bullgaria importon naftë nga deti”, shpjegoi Aleksiev.

Të hënën “Llukoill Neftohim Burgas” njoftoi se nga viti 2023 do të transferojë të gjithë aktivitetin e saj ekonomik në Bullgari. Kompania këmbënguli që të ketë të drejtën të eksportojnë produkte të naftës nga nafta ruse, përndryshe ndërmarrja do të mbyllet. Sipas Aleksiev, konsumi në Bullgari është gjysma e asaj që prodhohet nga rafineria.

Më shumë nga rubrika

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan formacionet e tjera në parlament në komplot kundër hyrjes së Bullgarisë në Eurozonë

“Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB)akuzuan 5 partitë e tjera parlamentare për një komplot kundër pranimit të Bullgarisë në Eurozonë. Martin Dimitrov nga DB insistoi në miratimin e menjëhershëm të ndryshimeve në Kodin..

botuar më 23-01-31 4.25.MD

“Rosatom”: Edhe në vitin 2023 do të furnizojmë karburant për Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” siç është planifikuar

Kompania ruse “TVEL”, një degë e Rosatom, përmbushi në kohë programin e saj për vitin 2022 për furnizimin e karburantit bërthamor. Ne nuk kemi asnjë dyshim se programi i furnizimit të vitit 2023 gjithashtu do të përmbushet pa vonesë. Këtë e..

botuar më 23-01-31 3.18.MD
Georgi Sëbev

Zëvendësministri Georgi Sëbev këmbëngul në masat për të mbështetur bujqësinë

Gjatë Këshillit të Bashkimit Evropian për Bujqësinë dhe Peshkimin në Bruksel, zëvendësministri i bujqësisë Georgi Sëbev këmbënguli në masat e përkohshme emergjente për të mbështetur fermerët e prekur nga trazirat e tregut. Sëbev vuri në dukje se..

botuar më 23-01-31 1.55.MD