Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ngritja Bullgare”: Është me rëndësi formimi i kabinetit, zgjedhjet nuk do t'i zgjidhin problemet

Foto: BGNES

"Ka kaluar tashmë një muaj nga fillimi i konsultimeve. Unë u kam dhënë kohë të mjaftueshme partive politike të përfaqësuara në parlament që të dalin nga konfrontimi dhe të gjejnë një konsensus të arsyeshëm për të formuar një kabinet. Por në vend që të merremi me problemet që prekin drejtpërdrejt qytetarët bullgarë, parlamenti vendosi të merret me Kodin Zgjedhor”. Me këto fjalë presidenti Rumen Radev filloi konsultimet e fundit për formimin e qeverisë me forcat politike të përfaqësuara në parlament – me “Ngritjen Bullgare”, para dorëzimit të mandatit të parë.

Gjëja më e rëndësishme është të formohet një shumicë për të mbështetur një kabinet. Zgjedhjet e parakohshme nuk do të zgjidhin asnjë problem që shqetëson qytetarët dhe shoqërinë, konfirmoi lideri i "Ngritjes Bullgare" Stefan Janev. Ai deklaroi se partia e tij është e gatshme ta diskutojë këtë temë me të gjitha formacionet parlamentare. Sipas tij, koalicioni, i cili përfundimisht do të prodhojë një kabinet, duhet të bazohet në një marrëveshje koalicioni në të cilën të përcaktohen rregulla dhe prioritete të qarta.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Hungaria ndajnë besimin se zgjidhja në Ukrainë nuk do të vijë me më shumë armë

Bullgaria dhe Hungaria ndajnë besimin se zgjidhja e konfliktit në Ukrainë nuk do të vijë me më shumë armë, por me më shumë dialog dhe përpjekje diplomatike për t’u dhënë fund armiqësive. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev pasi priti presidenten e..

botuar më 23-02-02 8.03.MD

Parashikimi i motit për 3 shkurtin 2023

Gjatë natës vende-vende do të ketë reshje kryesisht nga bora, më të theksuara në rajonin e maleve Rilla dhe Rodopet, por nga veriu vranësirat do të fillojnë të ulen. Era veriperëndimore do të dobësohet. Të premten vetëm në mëngjes do të ketë..

botuar më 23-02-02 7.20.MD

Turqia dëshiron të bashkëpunojë me Bullgarinë në zhvillimin e teknologjive të hidrogjenit

Gjatë vizitës së saj në Ankara, nënpresidentja Ilijana Jotova u takua me homologun e saj turk, Fuat Oktaj. Të dy u bashkuan rreth qëndrimit se takimi mes presidentëve Rumen Radev dhe Rexhep Erdogan në fund të vitit 2022 i dha një shtysë të re..

botuar më 23-02-02 6.33.MD