Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U diskutua e ardhmja e Universitetit të Taraklisë te Presidenti

Zyra e Shtypit e Presidencës

Presidenti Rumen Radev priti kryetarin e rajonit moldavian Taraklia, Ivan Paslar. Të dy diskutuan financimin dhe të ardhmen e Universitetit Shtetëror të Taraklisë "Grigori Camblak". Radev theksoi se fondet e ndara nga shteti bullgar për universitetin duhet të shpenzohen në përputhje të plotë me përgjegjshmërinë ligjore dhe transparencën. “Duhet të rritet interesimi i të rinjve për institucionin arsimor, gjë që kërkon përfshirjen e specialiteteve premtuese”, tha presidenti.

Në emër të komunitetit bullgar në Moldavi, Paslar shprehu mirënjohjen për mbështetjen e shtetit bullgar për universitetin. Qeveria e përkohshme tashmë ka miratuar fonde shtesë deri në fund të vitit 2022 për shkollën pasuniversitare prej 500,000 euro.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë dokumentare tregon për katolikët në Bullgari

Ekspozita dokumentare "Katolikët në Bullgari shekulli XVII-XXI" do të hapet sot në Bibliotekën Kombëtare "Shën Kirili dhe Metodi". Në ekspozitë do të prezantohen dokumente për trashëgiminë letrare të katolikëve bullgarë. Vizitorët do të mësojnë për..

botuar më 24-04-17 6.05.PD

Parashikimi i motit për 17 prillin 2024

Të mërkurën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 13 dhe 18°, në Sofje 13°. Më të ulëta priten në Bullgarinë Veriperëndimore. Gjatë ditës do të ketë vranësira me reshje shiu, më intensive pasdite. Në pjesën perëndimore..

botuar më 24-04-16 7.35.MD
Kirill Vëtev

Ministri i Bujqësisë u zëvendësua disa ditë pas marrjes së detyrës

Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev ka propozuar që Kirill Vëtev të lirohet nga posti i ministrit të bujqësisë dhe ushqimit dhe në vend të tij të emërohet Georgi Tahov, njoftoi shërbimi për shtyp i Këshillit të Ministrave. Në propozimin e tij..

botuar më 24-04-16 6.19.MD