Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U diskutua e ardhmja e Universitetit të Taraklisë te Presidenti

Zyra e Shtypit e Presidencës

Presidenti Rumen Radev priti kryetarin e rajonit moldavian Taraklia, Ivan Paslar. Të dy diskutuan financimin dhe të ardhmen e Universitetit Shtetëror të Taraklisë "Grigori Camblak". Radev theksoi se fondet e ndara nga shteti bullgar për universitetin duhet të shpenzohen në përputhje të plotë me përgjegjshmërinë ligjore dhe transparencën. “Duhet të rritet interesimi i të rinjve për institucionin arsimor, gjë që kërkon përfshirjen e specialiteteve premtuese”, tha presidenti.

Në emër të komunitetit bullgar në Moldavi, Paslar shprehu mirënjohjen për mbështetjen e shtetit bullgar për universitetin. Qeveria e përkohshme tashmë ka miratuar fonde shtesë deri në fund të vitit 2022 për shkollën pasuniversitare prej 500,000 euro.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD