Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po rritet interesi i turistëve të huaj për Bullgarinë

Foto: tourism.government.bg

Vendi ynë po bëhet gjithnjë e më i njohur dhe i popullarizuar si destinacion, me perspektiva të mira për vitin 2023. Kjo u bë e qartë nga një sërë takimesh dypalëshe të ministrit të turizmit Ilin Dimitrov në kuadër të Samitit Global të Liderëve të Këshillit Botëror të Udhëtimit dhe Turizmit, i cili zhvillohet në Arabinë Saudite.

Në një bisedë mes Dimitrovit dhe kolegut të tij grek Vasilis Kikilias, u diskutua mundësia e krijimit të produkteve të përbashkëta turistike për konsumatorët nga tregjet e largëta.

Gjatë takimeve të ministret bullgar me përfaqësues të Arabisë Saudite, duke përfshirë edhe Lartësinë e Saj Princeshën Hafa Mohammed Al Saud, u bë e qartë se vendi arab është veçanërisht i interesuar për Bullgarinë si një destinacion me mundësi të pasura për turizmin SPA, me shumë burime minerale dhe male të bukura. Në pranverën e vitit 2023 pritet të nisin fluturimet e para direkte ndërmjet Sofjes dhe Riadit, të cilat do të inkurajojnë shumë fluksin turistik dypalësh.

Më shumë nga rubrika

Turizmi me kroçera, adrenalina e lartë, opera mes shkëmbinjve – Bellogradçiku pret një vit të suksesshëm 2023

83 mijë bullgarë dhe 18 mijë mysafirë të huaj ka pritur Bellogradçiku gjatë vitit 2022, me të cilën qyteti piktoresk veriperëndimor pothuajse arriti vitin e suksesshëm turistik 2019, mësojmë nga nënkryetari i bashkisë Rosen Mlladenov. Gjithashtu,..

botuar më 23-01-24 6.14.MD
Pamje drejt Plovdivit nga Nebet Tepe

Plovdiv – një qytet me shumë histori dhe njerëz të këndshëm

Plovdivi, qyteti i dytë më i madh në Bullgari, me rrugët e tij komode qendrore, ndërtesat shumëngjyrëshe dhe mikpritjen e banorëve të tij, të bën që të dashurohesh me te që në takimin e parë. Banorët e Plovdivit do t'ju udhëheqin me kënaqësi në vendet që..

botuar më 23-01-21 2.05.MD

Bullgaria është ndër destinacionet turistike të kërkuara në një ekspozitë në Madrid

Bullgaria merr pjesë në ekspozitën ndërkombëtare turistike FITUR në Madrid (18-22 janar). Ajo synon turizmin masiv dhe kryeqyteti spanjoll tradicionalisht pret një nga ngjarjet më të rëndësishme në sektorin e turizmit në mbarë botën. Vendi ynë merr..

botuar më 23-01-21 8.15.PD